26 Şubat 2011 Cumartesi

O.Renault: 68 - F.Bahçe Ülker: 73 (Renault Salladı, Yıkamadı)

Hafta içi bozulan moralini, kritik Valencia maçı öncesinde lig sonuncusu Renault’u geçerek düzeltmek isteyen F.Bahçe Ülker fazla sıkmadan başladı oyuna. Kinsey’i İstanbul’da bırakarak çıktıkları Bursa yolculuğunun sonunda James Mays karşıladı onları. Lavrinovic’in ayaklarını yavaştan öte bir sıfatla baş başa bırakacak kadar delici oynayan Mays, peşpeşe bulduğu sayılarla takımının skor yükünü omzuna aldı kısa sürede. F.Bahçe cephesinde ise savunmada çok efor sarf etmeyip, ofanstaki beceriyle maçı alayım düşüncesi hakim gibiydi ilk çeyrekte. Emir ve boyalı alanda yakaladığı yanlış eşleşmeleri iyi değerlendiren Oğuz’un sayıları ile ilk çeyreği 22-24 önde kapattılar. Renault savunmasına çok faul çalındığını ve sertlik kazanma konusunda beceriksiz kaldıklarını belirtmek gerek. Mays’in 11, Emir’in ise 9 sayısı ilk çeyreğin skor namına verilebilecek bireysel detaylarından.

İkinci çeyreğe Ömer Onan’ın faullerini üçlemesi ile girdik. İlk çeyrekte iyi oynayan Renault cephesinin top kayıpları ikinci bölümde bir hayli arttı. Yorulan James Mays de üretim musluklarını kapatınca, Ukic ve Jasikevicius ile çift guarda dönen F.Bahçe Ülker birçok kolay hızlı hücum sayısı buldu. Emir Preldzic’in istekli ve bilinçli oyunu sarı lacivertli takım için önemli bir bireysel performanstı. Hal böyle olunca fark da bir anda çift haneleri gördü (26-36). Devreye birkaç dakika kala skor bayrağı Jasikevicius’a geçti. Servisleriyle zaten iyi bir ikinci çeyrek geçiren Litvanyalı, skor tabelasını da hareketlendirmeye başladı. Devre skoru 32-45, Emir + Jasikevicius ikilisinden 25 sayı var.

Maçın üçüncü periyodunda iki takım da fazlasıyla kısırdılar. Hatta şöyle diyeyim, ilk 8 dakikada her iki takımın da 8’er sayısı vardı. Sean May’in çeyrek sonunda peş peşe 2 orta mesafe şut sokarak ağzımızı açık bırakmasının üstüne, uykuda olan Renault takımı da hareketlendi. Yakalanan rüzgarı, Ogün Sevinç çeyrek biterken sağ dipten bulduğu üçlükle daha da şiddetlendirdi ve son çeyreğe girerken fark 7’ye indi (50-57). Bu çeyreğin en ilginç detayı, bir pozisyonda top daha dışarı çıkmamış ve Can Maxim topu çevirmek için hamle yapmışken benchteki Nedim Dal’ın kalkıp topu tutması idi.

Son çeyrek öncesinde 2 dakika içinde maç boyunca yakalayamadığı ritmi yakalayan Renault, son çeyreğe de etkili girdi. O rüzgar, takım savunmasındaki hevesi de arttırdı. Mays, Kerem, Ogün derken fark bir anda 4 sayıya kadar indi (57-61).Emir’in kritik 4 sayısıyla farkın daha aşağıya inmesini engelledi F.Bahçe Ülker. Emir Preldzic ve Sean May’in amatörce aldıkları kasti fauller Renault için önemli şans idi ama 4 faul atışında sadece 1 isabet bulabilen, kenardan sokulan toplarda da sayıya ulaşamayan Bursa temsilcisi farkı tamamen kapatma fırsatlarını cömertçe harcadı. Gerçi bu iki fırsatın ardından önce Waller, sonra da Conroy ile farkı iki kez 3 sayıya indirmeyi başardılar ama kaçan serbest atışlar canlarını çok fena yaktı. Will Conroy’un sondaki iki satışı da onların canını yakan başka bir detaydı tabii. Maç skoru 68-73 F.Bahçe Ülker.

Hafta içinde ‘Mücadele edeceğiz’ açıklamasıyla F.Bahçe Ülker’e kolay yem olmayacaklarını belirten Yücel Platin, sözünde durdu. Takım biraz daha kapasiteli olsa Mays’in yanına bir iki kişi daha eklenebilse haftanın en büyük sürprizini de gerçekleştirebilirlerdi ama nefesleri yetmedi. Mays çılgın oynadı, sonlarda yoruldu ama performansı muazzamdı. Kerem Özkan’ın mücadelesi ve katkısı da görülmeye değerdi. Bu yılı gelişerek geçirdi Kerem, önemli bir detay. F.Bahçe Ülker farkı açıp dinlenme moduna geçerim düşüncesini üçüncü çeyrekte rafa kaldırmak zorunda kaldı, düşündüklerinden çok daha fazla efor sarf ettiler. Sonuçta kazanarak gidiyorlar Valencia’ya. Emir 25 sayı - 8 ribaund ile takımın ve sahanın en skoreri, en etkilisi.

Oyak Renault (68): Williams Conroy 10 (2 ribaund- 6 asist), Serkan İnan (1 asist), Ogün Sevinç 5 (3 ribaund- 1 asist), Nedim Dal 4 (1 ribaund), Tufan Önen 5 (2 ribaund), Antabia Waller 11 (8 ribaund), James Mays 21 (11 ribaund- 2 asist), Kerem Özkan 12 (4 ribaund- 1 asist), Umut Yenice

F.Bahçe Ülker (73): Roko Ukic 3 (2 ribaund- 3 asist), Ömer Onan 3 (1 ribaund), Darjus Lavrinovic 6 (11 ribaund), Sarunas Jasikevicius 14 (3 ribaund- 4 asist), Oğuz Savaş 10 (6 ribaund- 1 asist), Maxim Can Mutaf 2 (1 ribaund), Sean May 10 (4 ribaund), Emir Preldzic 25 (8 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

Emre dedi ki...

Hakemler her iki taraf için de rezalet düdükler çalarak tarafsız davrandılar. Reno elinden geleni yaptı. Nedim bugün ilk defa saha dışında olduğu bir anda da takımına zarar vermeyi başardı. May'e düzgün toplar verildiğinde olumlu hareketler yapabildiğini gördük. Oğuz'dan çok daha iyi bir oyuncu olduğu açıktır.

devrim umut dedi ki...

Fenerbahcenin asist sayisi 8, top kaybi 17, karsilasmada ne kadar 'konsantre' ve 'organize' olduklarina emare.
Tomas ve Kinsey'in yoklugunda Jasikevicius 30 dakikaya yakin sure aldi, fena da olmadi hani.

engin Karsiyakali dedi ki...

hakemler felakettı uzun zamandır her takım için için bence, bide basketbolun yılmaz vuralı olma yolunda yücel hoca :)