2 Şubat 2011 Çarşamba

Ratgeber: Savunmada Olağanüstüydük

Diana Taurasi ve Penny Taylor'un takımdan ayrılmasının ardından yeni bir sistem yaratmak durumunda kalan ve çoğu kişi farketmese de bu anlamda çok ciddi işler başaran Lazslo Ratgeber'in maç sonunda bu ayrılığı Jordan ve Pippen'ın Chicago Bulls'u bırakıp gitmesi gibi birşey şeklinde değerlendirdiği maç sonu açıklamaları şu şekilde:

'Bugün savunmada özellikle olağanüstü bir iş çıkardık. Fowles'i sadece 6 sayıda tuttuk, çok fazla takım yoktur Fowles'i 6 sayıda tutabilecek. İkinci periyotta biraz sorunlar yaşadık, agresifliğimizi ve hücumdaki düzenimizi biraz kaybettik. Buraya bizi desteklemeye gelen taraftarlara çok teşekkür ediyoruz. Atmosfer müthişti. Takımımla gurur duyuyorum. Özellikle Türk oyunculardan Birsel, Esmeral ve Nevriye.Şu anda mutlu ve gururluyum, ama gerçek anlamda tatmin olmamız için bir maç daha kazanmamız ve seriyi 2-0'a getirip kazanmamız gerekiyor. Şu anda sadece 1-0 öndeyiz, ama bizim amacımız final-four'a gitmek.

Avrupa Ligi'nde gruplardaki 10 maçın tamamını da kazanan tek takım biziz. Özellikle Türk kadın basketbolu açısından seyre değer bir durum olduğunu düşünüyorum bu eşleşmenin. Onlar da gerçekten büyük bir takım. Seri henüz bitmedi.

Fenerbahçe'nin Taurasi'nin ve Taylor'un takımdan ayrılmasıyla baş etmesi durumu aslında Michael Jordan ile Pippen'in Chicago Bulls'u bırakıp gitmesi gibi bir duruma benzer. Ama Fenerbahçe gerçekten büyük bir camia ve bu durumla iyi bir şekilde başa çıkıldı. Benim işim de takımda yeni bir kimya oluşturmak.'

Koçun altını çizdiği yeni bir kimya oluşturma konusunda özverili bir çalışma içine girdiği ve engel olamadığı, elinde olmayan bu önemli ayrılıklara rağmen mücadelesini tam gaz devam ettirmesi oldukça değerli. Fenerbahçe basketbolunda Spahija-Aydın Örs ikilisiyle yaşanan devrimin bir benzeri de kadın şubesinde Ratgeber tarafından gerçekleştiriliyor. Derbiden derbiye kadın basketbolunu takip edenler farkedemeseler de.

2 Yorum Yapılmış:

Bilge dedi ki...

Basketbolda bu kadar sevimli bir koç görüldü mü bilmem. Adam Hababam Sınıfı filmlerinden fırlamış gibi hal ve tavır olarak. Jordan ve Pippen gitti diyor ama Kobe ve Nowitzki geldi. Geri kalan övgülerimi final-four sonrasına saklıyorum çünkü bu kadro oraya gidemezse başarısızlık olur.

jbck dedi ki...

Fenerbahçe Kadın Basketbol takımı benim için Fenerbahçe'nin bir numaralı takımıdır. Başkan da gözbebeği olan bu takımı seneler sonra gerçekten işin ehli bir insana emanet etmeyi başarmıştır. Bilge'nin dediği gibi bu sene devamının gelmesi lazım, birçok şey ters gitti ama hala sonunu getirecek güce sahip bu takım.