25 Şubat 2011 Cuma

Spahija: Savunmaya Neden Devam Etmedik Anlayamıyorum

26.dakikada 49-37 önde olan takımının savunmayı neden bıraktığını anlamlandıramadığını söyleyen koç Neven Spahija'nın maç sonunda Kaunas'daki mağlubiyete de vurgu yaptığı sitemkar açıklaması şu şekilde:

'Deplasmanda mağlup ettiğimiz Olympiakos'u İstanbul'da 2. kez mağlup etmenin zor olduğunu biliyorduk. 15 sayı farkla kazanan Olympiakos'u tebrik ediyorum. Hücum ve savunmada çok düzgün bir sistemimiz vardı, ancak ne olduğunu anlayamadım ve 14 dakika içinde maçı kaybettik. Rakip takım önce geçmeye başladığında oyuncular boş verdi, neden savunmaya devam etmediler anlayamıyorum. İkinci kez Olympiakos’u yenmenin zor olacağını biliyordum, çünkü çok tecrübeliler ve çok kaliteli bir takım. Şimdi Kaunas’taki maçın kaybının ne kadar önemli olduğunu gördük.'

Maçın hakemlerinin yönetimiyle ilgili bir soru üzerine Neven Spahija, 'Oyuncuların bu kadar hatasından sonra hakemlere bir şey söylemek istemiyorum.' dedi.

17 Yorum Yapılmış:

�ner dedi ki...

Ben de 3. çeyrek başında fark 12 olduğunda Olympiakos nakavt olmak üzereyken Nevan Spahija'nın neden sahada harikalar yaratan beşi bozarak oyuncu değişikliklerine gittiğini çok merak ediyorum.. Takım Lavrinovic ve Kinsey önderliğinde zaten savunma yapıyordu, Yunanlara potayı göstermiyorlardı.. Hatta o kadar ki Teodosic kafasına sıkma noktasına geldi.. Ama sen bu ikiliyi çıkarıp savunmanın ayarını bozarsan sonra düşünürsün kara kara "neden savunma yapmayı bıraktık" diye..

intuition dedi ki...

O bölümde Kinsey kendisi "Beni çıkar" dedi. Zira adam zaten sakat. Lavrinovic 3 faul ile oynuyordu ve 12 sayıyken çıkarmak elbetteki mantıklıdır. Tomas ağrılarla oynuyordu, zaten çıkar çıkmaz merhem ile tedavi yapıldı kendisine.
Ukic ise hastalığının etkisinde bu hafta sadece 2 idman yaparak çıkmıştı maça ve dinlenmesi lazımdı. Dinlendirdi onu da koç.
O yüzden koça sallamadan önce bazı şeyleri bilmek lazım.

aksel dedi ki...

@ �ner

son çeyreğe yine dediğin oyuncular diri kalsın diye olabilir mi?

�ner dedi ki...

intuition;
ölüm kalım maçları vardır.. bilirsin.. bu maçların özellikleri farklıdır.. ekstra çaba, insanüstü mücadele, olağanüstü ihtimam gerektirir bu maçlar.. olymiakos maçı da işte ölüm kalım maçıydı.. üç faulü olan oyuncu ihtimam gösterecek maçı beş faul almadan tamamlayacak.. kinsey 15 dk oynayacak güce sahipse 30 dk oynayacak gücü üretecek maçı tamamlayacak.. tomas'ın ağrıları varsa iğne tedavisi yapılacak veya ağrılarını unutacak maçı tamamlayacak.. adı üstünde ölüm kalım maçı.. ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım.. dünkü maçın kaybedilmesinin tek müsebbibi spahija'dır..

intuition dedi ki...

Öyle bir şey yok işte, oyuncu çıkarın diyorsa, koç acı içinde oynatacak mı? Bu maçtan sonra bir maç daha var, bu maçı hadi oldu da 2 sayıyla kaybettin ve bu sakatlığı olan oyuncular hafta oynamadı o zaman ne olacak.
Yok yani böyle bir şey.

Tatü dedi ki...

Hoca anlayamamış neden savunma yapamadıklarını ne kadar konuşsanız boş beyler siz nereden bileceksiniz...

�ner dedi ki...

aksel;
zaten devre arasından dinlenmiş olarak gelen oyuncuların 3,5 dk'lık sürede kenara alınacak kadar yorulmaları imkansız..
intuition;
kinsey'in koça beni çıkarın dediğini nereden gördün bilmiyorum.. salonda mıydın onu da bilmiyorum.. kinsey sanırım ilk çeyrek sonu gibi ufak bi sıkıntı yaşadı ama ikinci çeyrekte oyuna dönmüştü.. ayrıca mücadelesi üst düzeydeydi, yerden yere atlıyor kendi potasında top kapıp karşı potada sayı atıyordu.. 3 dk'da 8 sayı üretmişti.. lavrinovic de hiç olmadığı kadar yükseltmişti motivasyonunu.. üçlük bile atmıştı yıllar sonra.. ama nolduysa bir anda bu iki oyuncu kenara geldi..
şimdi ben de biliyorum ki bu maçtan sonra bir maç daha var ama o maç bu maçtan çok çok daha zor.. hatta bana göre kazanılması mucize.. zira ispanyollar için ölüm kalım maçı ve bu gibi maçlarda avrupalılar hata yapmazlar.. bunun yanı sıra uleb ispanya menşeli bir örgüt ve ne yazık ki olympiakos maçında da gördük ki hakemler inceden inceden oyunu öyle yönlendiriyorlar ki kafadan 10-15 sayılık bir farkı yaratıveriyorlar aleyhimize.. durum böyle iken ispanya deplasmanında fenerbahçenin o maçı kazanacağını düşünmek pek de realist değil.. iki kez gelen liderlik şansını teptikten sonra cehennemden cennete geçmek çok zor..

Sarıkaya dedi ki...

Valla Spahija'yı tanımam etmem.. Ve fakat iş tanımı gereği "anlaması" gerekir bence!:-(( Sonra "bi-idrak!" derler adama..

intuition dedi ki...

Fenerbahçe maçı kazanır veya kaybeder konu bu değil. Kinsey'in ve Tomas'ın kendilerinin çıkmak istemeleri olay.
Adamlar sakat. Ki Kinsey gene sadece dinlendi, Tomas saha kenarında tedavi oldu resmen.
Spahija orada çıkarmak zorundaydı. Zaten takımda sağlam kalan toplam 6 kişi var, öyle mi gidecektik deplasmana?

�ner dedi ki...

olympiakos maçını kazansaydık ispanya deplasmanına 5 oyuncuyla gidip 250-0 yenilseydik bile gruptan lider çıkacaktık..
bir örnek: 2000 yılı.. galatasaray.. kaptan bülent omuzu çıkmasına rağmen 120 dk'lık maçı çıkık omuzla tamamlıyor.. sonunda da galatasaray avrupa kupasına uzanıyor..

intuition dedi ki...

Tamam da Olimpiakos seni o farktan 2 sayı farkla da yenemez mi? Yener. 26. dakikada maç bitmiş miydi? Dönemez miydi oradan? Dönerdi.
Ee sonra ne olacaktı? Bu oyuncuların sakatlıklarıyla kaç kişi gidecektik oraya. Bak bugünkü maçta bile oynamadı Tomas, Kinsey, Kaya.
Bu adamlar sakatlansaydı haftaya maça çıkacak adam bulamayacaktık.
Ayrıca Bülent Korkmaz'ın yaptığı harika bir iş olsa da o bir final maçıdır ve Henry eğer o kafa golünü atsaydı o yaptığının manası olmayacaktı. İşte bu kadar pamuk ipliğine bağlıyken herşey, son maç gelmeden böyle bir riske girmek mantıksız.

�ner dedi ki...

ihtimaller üzerinden gitmiyorum ben.. ben diyorum ki maçın kırılma noktası, fenerbahçe 12 sayı fark yakalamışken oyuncu değişiklikleri ile takım ritminin ve savunma direncinin bozulmasıdır.. eğer 3. periyotu fenerbahçe 10-20 fark arasında önde tamamlasaydı son periyotta olympiakos'un o taraftar önünde geri dönmesi mümkün olmazdı.. 3. periyota 12 sayılık fark yaratarak başlayan fenerbahçe periyot sonunda farkın bire inmesiyle yaşadığı moral motivasyon kaybı nedeniyle son periyotta aynı savunma direncini bir türlü yakalayamadı.. bu seviyedeki bir takımım 15 dk'da 27 sayılık fark yemesinin başka hiçbir açıklaması yok..

intuition dedi ki...

İhtimaller üzerinden gitmiyorum diyip -sa -se cümleleri kurmak da çok hoşmuş gerçekten. Takımın dinlenmesi lazımdı Spahija dinlendirdi bu kadar. Zaten Emir ve Saras saçmalamasalardı o bölümde bunları konuşuyor olmazdık bak ama bu da bir ihtimal değil mi?

�ner dedi ki...

takım dinlenecekse maç biter evlerine giderler dinlenirler.. devre arasında dinlenip de ikinci yarıya dönen ve üçüncü periyotta henüz 3 dk geçmişken top-8 için en önemli maçına bir nevi ölüm kalım maçına çıkan bir takımın yorulduğunu iddia etmek gerçekçi değil.. spahija gereksiz yere yaptığı müdahalelerle takımın ritmini bozdu.. basketboldan az da olsa anlayan herkes bilir ki takım ve oyuncuların savunma ve şut ritmi çok önemlidir.. maç içerisinde özellikle periyot başında bu denli bir ivme yakalayan takıma üç oyuncu birden çıkararak müdahale edilmez..

sinan dedi ki...

maçı bence FBÜ koçu hediye etti rkaibe. Önemli anlarda Kaya kenarda neden oturdu.Kaya olsaydı o turnikeler olmazdı

intuition dedi ki...

Üçüncü periyodun 3. dakikasında değil 6. dakikasının sonunda çıkardı. Bunlardan Ukic dinlenmek için çıktı, Tomas ve Kinsey "Beni çıkarın" dediği için çıktı.
Neyse ne kadar anlatsak boş, baksana adam basketbolu bildiğini iddia edip oyuncuların sağlıklarının ne kadar önemli olduğunu bilmiyor.

�ner dedi ki...

bay basketbol eksperi intuition;
şimdi anladınız mı kendi evindeki olympiakos maçı neden çok çok önemliymiş..