16 Şubat 2011 Çarşamba

Tarihi Skandal: Hacettepe Raporu Geri Çekti, Taurasi'nin Cezası Kalktı

Bugün öğle saatlerinden itibaren spor medyasının ve normal şartlar altında tüm ülkenin gündemini bütünüyle değiştirmesi gereken bir karar açıklandı. Başlı başına apayrı bir skandal bu. Hacettepe Üniversitesi, başta Taurasi olmak üzere bu son dönemde yaptığı testlerin sonuçlarını, raporlarını bütünüyle geri çekti. Raporların geri çekilmesiyle de oyunculara verilen cezalar haliyle kaldırıldı. Cezası kaldırılan isimler arasında Taurasi'nin olması ise olayı farklı bir boyuta taşıyor kesinlikle. Türkiye sınırları içinde kalabilecek bir durum değil bu.

Karar TBF'nin resmi sitesinde şu şekilde duyuruldu. Açıklamada yer alan 'A ve B numunelerinine ait Analiz Sertifikaları'nın geri çekilmesi üzerine' kısmı kritik nokta. Hemen ardından F.Bahçe resmi sitesi de 'Rezalet' başlıklı bir açıklamayla 'Bunun hesabını kim verecek?' diye sordu, haklı olarak. NTVSPOR canlı yayınına bağlanan Semih Özsoy da durumdan son 1 haftadır haberdar olduklarını ve resmi açıklamayı beklediklerini söyledi. Akşamki maç için Litvanya'da bulunan Başkan Aziz Yıldırım ise konuyla alakalı olarak orada bulunan gazeteci dostlarımıza 'Oyuncumuz haklıydı. Bu işin peşini bırakmadık. Elimizde belgeler var. Konuyu Basketbol Federasyonu ile de paylaştık. Onlar da cezayı kaldıracaklarını söylediler. Durumu tam bir rezalet olarak tanımladılar. Bu durum Hacettepe’nin bundan sonra karar verme durumunu zora sokacak. Doping ünitesi kapanabilir. Muhtemel bir Avrupa şampiyonluğumuz güme gitti. Bu konuyla ilgili elimizdeki kesin belgeleri federasyona sunacağız.' değerlendirmesinde bulunmuş.

Bu yaşanan süreçte Hacettepe Üniversitesi'nin baş sorumlu olduğu ortada. Muhtemelen daha önce bir kez daha yaşadıkları askıya alınma sürecini yaşayacaklar ve ardından da yeterlilikleri ellerinden alınacak. Devamında ise kapanmaları söz konusu. Fakat, tüm bunlar yaşanırken kurumun bu kadar sessiz kalması da kabul edilebilir birşey değil, en azından benim açımdan. Testlere yanlış uygulamalar yapıldı ve şu anda numuneler kullanılamaz durumda mı, başka bir sorun mu oldu, bilemiyoruz. Ve muhtemelen bilemeyeceğiz de. Fakat, ortaya çıkan olay koca bir skandal. Ve ülke çapında değil evrensel bir durum bu artık. Belki söz konusu isimler arasında Diana Taurasi olmasa olay ülke dinamiklerinin önemli bir parçası olan 'hasıraltı edilme' olgusuna kurban gidecekti. Taurasi'nin varlığı bunu engelledi ve bu önemli olayı öğrenme şansımız oldu. Bu noktadan sonra nasıl bir açıklama olacak, neler söylenecek ve bunlar bizi ne ölçüde tatmin edecek, yine koca bir soru işareti. Birileri çıkıp net şekilde kamuoyunu aydınlatmalı. O koltuklarda oturanların görevidir bu, isteğe bağlı olmayan kamu görevi üstelik.

Öte yandan Modafinil maddesinden ceza alan bir diğer basketbolcu Monique Coker'ın kulübü Ceyhan Belediyesi, bugün saat 18.00'da oynayacakları Samsun Basketbol lig maçının ertelenmesi yönünde resmi bir talepte bulundu. Karşılık almadı tabii bu talep. Coker'sız oynadıkları ve kaybettikleri 3 maçın tekrarını da istiyorlar. Haklı olarak. Sezon sonunda bu lig nasıl ve kimler tarafından tecil edilecek, o da ayrı bir tartışma konusu şu andan itibaren. Zira 6. yabancı almak için Federasyon'a para ödemesi gereken Ceyhan, maddi durumu yeterli olmadığı için yapamadı bunu. Coker'sız üç maç kaybetti. Adil bir düzende bir karşılığı olmalı bu yaşananların. F.Bahçe'nin durumu ise tüm bunların üzerinde bir noktada elbette. Maddi bir kısmı apayrı bir dava konusudur. Parkede ise çok rahat kazanılacak bir Avrupa Şampiyonluğu için önemli güçler kaybedildi. Ligde G.Saray'a saha avantajı kaybedildi. Çok önemli kırılma noktaları bunlar. Karşılığını kimsenin telafi edebilmesi de mümkün değil. Daha önce bu tarz bir örnek yaşanmadığı için de gelişecek süreçte neler olabileceğini kestirebilmek kolay değil.

F.Bahçe cephesi şu an için resmi siteden yapılan açıklamayla yetindi. Fakat Cuma günü yapılacak basın toplantısının bir hayli sert geçeceği ve gündemi belirleyeceği kesin. Daha önce Hacettepe'nin yaptığı testlerden ceza alan oyuncuların geriye dönük dava açma gibi bir durumları da oluşabilir bu noktadan sonra. Hiçbir şeye de şaşırmayız herhalde geldiğimiz şu noktadan sona. Diğer bir kesin ve belki de kesinlikler arasında en can sıkıcı olan şey de F.Bahçe'nin ve Türk basketbolunun bu süreçte kaybettiği tek şeyin Taurasi* ya da Penny Taylor olmadığı.

Olay patlak verdiği andan itibaren çok yakından takip etmeye çalışıyorum fakat gündem çok sıcak ve bilgi kirliliği de bir hayli fazla. Biraz geriye çekilmek ve doğru bilgilerle sağlam düşünebilmek adına yazı biraz gecikti.

* Taurasi'nin sözleşmesinin fesh edildiğine dair F.Bahçe resmi sitesinde yer alan haberin kaldırıldığını da eklemek lazım. Haber kaldırılalı çok oluyor yalnız, bugünkü gelişmeler üzerinde gerçekleşen bir durum değil bu.

62 Yorum Yapılmış:

Selami dedi ki...

Soru şu: Taylor ve Taurasi takıma dönebilirler mi? Ligde ve Avrupa Kupalarında oynayabilirler mi? Bu saatten sonra geleceklerini hiç zannetmiyorum bu başka mesele,olan Avrupa Şampiyonluğuna oldu.

strwind dedi ki...

Yani olacak iş değil yaptıkları hata nasıl telafi edilebilir ki,rezillik bu ,onca şey yaşandıktan sonra pardon diyorlar, sebebini de net bir şekilde açıklamıyorlar.

dahası var dedi ki...

bu komplonun hesabını kim nasıl verecek?!
fenerbahçenin maddi manevi kaybını kim nasıl telafi edecek?!

Bilge dedi ki...

"Suç varsa ceza da olacaktır".
Prof. Atasü'nün bu güzel sözü geldi aklıma.

naumoski dedi ki...

BJK'li Prof. Dr. Turgay Atasü'yü göklere çıkaran ve Aziz Yıldırım ile dalga geçen BJK çarşı grubu bakalım şimdi nasıl "yaratıcı" bir açıklama yapacak . Herhalde FB den ve Aziz başkandan özür dilerler

Bülent Kıyışkan dedi ki...

Cemal Nalga olayı bunun yanında gölgede kalır. Yılın spor skandalı resmen...

...S.f.R... dedi ki...

Biz burda Hacettepeye güvenilmez Kölnde açılması gerektiğini söylediğimizde Hacettepe şöyle Hacettepe böyle diye öve öve bitirememişti bazı arkadaşlar. O arkadaşların yorumlarını şimdi de merak la bekliyorum. He bir de daha doping kesinleşmeden açıklama yapan Turgay bey şimdi de görelim sizi ekranlarda buyrun konuşun.

ercan dedi ki...

zaten 2-3 ayın içinde 4-5 sporcuda birden aynı yasaklı maddeden çıkmasından durumda bir acayiplik olduğu belliydi.wada herhalde süresiz iptal eder bu sefer akreditasyonlarını?
birde olaylar sonrası hacettepe dünyanın en modern lab. larından biri diye haberler bile çıkartmışlardı.
yazıktır günahtır.
fenerbahçe'nin olası bir avrupa şampiyonluğu güme gitmez inşallah.
ceyhan takımının yaşadıkları da tam vehamet.

emre dedi ki...

yani buna ne denir bilemiyorum,şu takım avrupa şampiyonu olacaktı,aferin hacettepe,aferin federasyon,ülke basketboluna verdiğin bu zararla gurur duyabilirsin bol bol

murat ozen dedi ki...

Yazık oldu..

Peki Taurasi'nin geri dönme ihtimali var mı?

Diğer bir konu ise federasyonun bunun altından kalkamayacağı. Açılacak tazminat davaları ile nasıl baş edecekler acaba?

aksel dedi ki...

gökkuşağısporlu arkadaşlardam yorum bekliyoruz...

hacettepeyi nasıl bilirdiniz?

o değilde bu adamlar testte olmayan maddeyi var gösteriyorlar ,

peki var olan maddeyi yok diye gösteriyorlardı ise ne olacak şimdi?

yıllardır bu şartlar altında savaşıyormuşuz meğer...

jbck dedi ki...

Eğer bütün bunlar doğruysa, yemişim Türkiye ligini bu vakitten sonra,bana kalsa çekerim takımımı, orada büyük zarar verdikleri Ceyhan Belediye'ye hesap versinler. Bize, sporcumuza verdikleri zararın karşılığı yok. Fenerbahçe bu kadını bu lig için getirmedi, Avrupa şampiyonluğu için getirdi. Buralarda hak aramasınlar, direkt Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne gitmeli Fenerbahçe başta Turgay Atasü için, WADA Hacettepe'ye cezayı verecektir. Bu labı yönetenler bu ülkeyi nasıl bir zan altında bıraktıklarının farkındadırlar umarım, gelecekte çıkacak her türlü dedikoduya cevap verirler artık. Midem bulandı benim bugün olanlardan. Daha da acı olanı bu takım Final-Four'u İstanbul'da yapmak için çabalıyor ve gördüğü muameleye bak şaka gibi.

solo dedi ki...

taurasi ve penny geri dönsün, onları izleyelim caferağa parkelerinde tek isteğim bu, atasü de, zeki çol da, "fenerasyon" da zerre umrumda değil, ne halleri varsa görsünler. küfredememek ne kadar zor!

rüzgar dedi ki...

BİZE BEDEL ÖDETTİNİZ_SİZ DE ÖDEYECEKSİNİZ?
istifa edin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alperensaylar dedi ki...

ya avrupa şampiyonluğunu yemişim, taurasi'yi doya doya izleyemedik ona yanarım ben. çok sağol hacettepe!

orkun dedi ki...

Hatırladığım kadarıyla, şimdiye kadar hiç bir bloga sağlam küfür içeren bir yorum yazmadım. Şu anda, öznesi o Turgay Atasü denen herif olan bir laf sallamamak için zor tutuyorum kendimi. Telefonlara da çıkmıyormuş d... Kuyruğuna tenekeyi bağlayıp uzak diyarlara gazlamak lazım p....i.

intuition dedi ki...

Bakalım şimdi o Fenerbahçe'ye laf sokmak için birbiriyle yarışanları bekliyorum, kim önce özür dileyecek diye yarış yapsınlar...

emireri dedi ki...

ya da olaya diğer bir açıdan da bakılabilir. ben ülkemde dönen filmlere inanan biri olarak şu komplonun da muhtemel olduğuna inanıyorum. taurasinin aynı zamanda abd bayan milli takımının en önemli oyuncularından biri olduğuna hepimiz hem fikiriz ve bu oyuncunun men süresi 2 yıldı. yani oyuncu 2012 yılındaki olimpiyatlarda abd milli takımı adına yer alamayacaktı, yani aziz yıldırımın muhtemel avrupa şampiyonluğunun güme gitmesi gibi abd milli takımının olimpiyat şampiyonluğu da güme gidebilirdi! hoş abd milli takımı tek oyuncuyla batacak kadar çapsız değil ya o da ayrı konu. neyse dağıtmayım fazla lafı federasyonumuza gelen dış ve iç baskılar nedeniyle güzide üniversitimize fen/derasyon tarafından baskı yapıldı. zaten baskı yapılması en kolay kurumlar nedense bu ülkede üniversitelerdir! neyse o da başka bir konu..

tüm bunlar aklıma nasıl mı girdi??? fb ülker madem bu kadar oyuncusuna güveniyordu, inanıyordu, niye oyuncusundan 3-5 tane örnek daha alıp yurtiçindeki ve altını çizerek söylüyorum yurtdışındaki güvenilir!!!!!!!!!!!! kurumlarda analiz yaptırmadı?? bu kadar zor muydu? imkansız mıydı? madem söz konusu avrupa şampiyonluğuydu, niye sayın yıldırım oyuncusunun arkasında durmadı?? hiç çıkıp benim oyuncum temizdir arkadaş aha raporlar burda demedi???? sayın yıldırım oyuncusunun %100 temiz olduğunu bilse sizce bu işten zamanında bu kadar kolay vazgeçermiydi?? bunları kim açıklayabilir peki? niye bugüne kadar sustu? niye herşey bu kadar kirli, gizli ve kapaklı olmak zorunda??

Burak dedi ki...

bu olay gelir doner,fenersizler tarafindan,yazik oldu dee ye olarak degilde,yuhhhhhh,dopingli oyuncunun cezasini sildirdilere doner..dedi dersiniz !!
dunyaya rezil olduk,uc kurusluk adamlara yetkiverir,onlarda nefret ettikleri takima kin kusarak kararlar verirlerse,olacagi budur !!!

utanmaz desen,utanmazlara ayip olacak (:

basinda,hincal,zeki col gibi fenersiz yazarlar ne diyecek simdi cok merak ediyorum !!

intuition dedi ki...

@emireri.

Sen Fenerbahçe'nin bu süre içerisinde ne yaptığını biliyor musun? Ben sana söyleyeyim Fenerbahçe'nin avukatları ve Taurasi'nin avukatları beraber çalıştılar bu sürede. Ayrıca yazdığından kendin haberin yok. O testten sonra istersen 50 tane test yap zaten bir şey çıkmaz. Çünkü; nihai olan testin resmi olarak yapıldığı kurumdur ayrıca bu madde de 2.5 günden sonra vücutta bulunamaz hale gelir. Dolayısıyla resmi lab dışında herhangi birşey geçerli değil WADA nezdinde.

Çok fazla film izliyorsun.

Onur dedi ki...

@ emireri:

muhteşem bir hayalgücüne sahipsin, yazarlık falan yap. yok satar eserlerin

...S.f.R... dedi ki...

@emireri

Şaka mı yapıyorsun Aziz Yıldırım inanmıyorum doping yaptığına dedi diye dünyaları söylediler adama yok dopingçilerin yanında vs. diye Taylor'ın testi Kölnde açılsın dedi. Yok efendim Aziz Yıldırım kim oluyorda keyfi testi Kölnde açtırıyor da Türkiyeye güvenmiyor diye sen bunlara rağmen Aziz Yıldırım neden arkasında dutmuyor diyorsun biraz mantık ya

Adsız dedi ki...

@emireri

Nickine gülüyorum ama saçma komplo teorilerinle kendine güldürme bari...

aksel dedi ki...

@emireri

komplo teorisi uyduracaksak sana 5 tane hemen yazarım şimdi...

biz burda gerçeklerden bahsediyoruz izlediği filmleri gerçek zanneden senin gibi insanlara ne diyebiliriz ki?

ayrıca oyuncunun 2 yıl men aldığını nerde gördün? karar açıklandı da biz mi duyamadık?
hee pardon zaten olayı planlamıştınız ya siz gökkuşağısporlular.cezayıda biliyorsunuz doğru.(al sana komplo teorisi)

Serdar dedi ki...

B numuneleri nerede açıldı?

Serdar dedi ki...

Taurasi ve Taylor sanırım dönemez.

jbck dedi ki...

@emireri

Bu takımın adı Fenerbahçe, fbülker değil önce onu bir öğren. Yaşananlardan haberin yok konuşuyorsun. Bu takım bir oyuncusunu daha bu lab yüzünden kaybetti, oyuncu laba güvenmedi bu olanlardan sonra, bunun üzerine buralarda kıyamet koptu nasıl güvenmez bu ülkenin kurumuna diye, o da kesin doping yaptı diye, kızın testi negatif çıktı ama o gün buralarda hiç çekinmeden suçlayanlar bugün neredeler merak ediyorum.

Giray Özkan dedi ki...

@emireri Knickin gibi emir erisin sanırım.Boş komplo teorileriyle uğraşacağına içi dolu senaryolar bul...

ozgur sahin dedi ki...

bu haber sonrasında bol bol kapak oldu
- 1 kapak bjkli tarafsız profesÖR bozuntusuna.
- 1 kapak kıs kıs gülen medya ve hınÇala
- 1 kapak doping haberine üşüşen leş kargalarına
- 1 kapak tarafsız medyaya
- 1 kapak fenerbahçe klubünü tutumundan dolayı suçlayanlara
- 1 kapak ama en büyük kapak da bana
Bana çünkü sayelerinde hala penny ve taurassiyi izleme keyfim elimden alındı.
- En büyük kapak okuduğum okul hacettepenin beceriksiz insanlarına. Kölne gidilmesinmiş bizim ülkemizin hastanesine güvenmiyormuşmuymuşuz. 30 yılını bilirim HÜnün

emre dedi ki...

hehehe fenerbahçe ülker diyor adam ya,kardeş tamam taurasi erkek takımında da oynar oynamasına ama FBÜde oynamıyor,fenerbahçede oynuyor,ayrıca doping numunesi verdikten bir kaç sonra doping olayı çıktı,ne yapacaktı fenerbahçe yönetimi,üzerinden günler geçtikten sonra taurasiden örnek mi alacaktı,gerçekten doping olsa vücudunda o sürede kalır mı be arkadaş,güldürdün akşam akşam

' baha ' dedi ki...

off sabah moralim bozulmuştu bu habere, Zalgiris değerlendirmesini okumak için girdiğimde yine gördüm yine dağıldı aklım. ne desek boş şimdi buna. yine sıyıracaklar, yine kimse ceza almayacak. gözden kaçmış falan diyecekler muhtemelen.

utku dedi ki...

şimdi benim en çok merak ettiğim konu sayın turgay demirel bu konudan kendisini ve federasyonu nasıl sıyıracak...bi düşünelim bakalım: evet buldum kıvrak beli sayesinde....allahım bu ülkede neler oluyor...söyleyecek laf bulamıyorum

Eralp Onat dedi ki...

Tek kelime ile rezalet başka birşey değil...

Daima Fenerbahçe! dedi ki...

Allah FB düşmanlarını nasıl biliyorsa öyle yapsın. ne denilebilir ki başka?

gurkan dedi ki...

turkiyedeki en buyuk sorunlardan 2 tanesi. 1)adalet sistemi olmadigi icin yapanin yaninda kalmasi 2)basarili olani asagi cekerek rekabet etme. bu sorunlar turkiyenin, veya turkiyede herhangi bir sporun gelisme sansi yok ne yazik ki.
amerikada espn'de habire alt yazi geciyor diana olayi.ayni zamanda web sitesinde de en yogun haber. cogu kisi laboratuar kapatilmadigi icin rusvet verildigini dusunuyor. Turkiyenin imajini da inanilmaz derece etkiledi tabi ki bu olay.

Cakivu dedi ki...

muz cumhuriyeti buna denir işte, ben nedense şaşırmadım, bu ülkede herşey olur... en doğrusunu taurasi demiş bi kere geldim dopingçi dediler şimdi gelirim katil derler, sen gelme taurasi wnbade olimpiyatlarda madalyalar kazanmaya devam, biz burada etik değerleri çok üst düzeyde, gelişmiş(!) demokratik bir ülkeyiz sen bizim seviyemize erişemezsin,

bu skandalı yaratan herkese yazıklar olsun...

sinan dedi ki...

gerçektende o kadar çok soru işareti varki işin içindez çıkılmaz bir hal aldı durum!!
Şimdi ilk önce Diana'nın A numunesi pozitif çıkmıştı. Olay basına yansıyınca Hacettepe'ye güvensizlik vs bir sürü yorum yapıldı Taurasi ben yapmadım dedi. Sonra Fb ve Taurasi "B" numunesinin KÖLN'de açılmasını istedi! OLay önce kabul edildi ancak sonra her nedense B numunesi bir anda Hacettepe'de açılevirdi. Oda pozitif çıktı.
Şimdi çıkıp 2 ay sonra Hacettepe biz yanlış yaptık dedi! Nasıl neden niçin??? teknik bilimsel bir açıklama yapılmadı kimse tatmin olmadı herkesin kafasında yine bir kucak soru işareti! Kanımca Hacettepe yetkililerinin çıkıp geniş çaplı tatmin edici bilimsel bir açıklama yapmamılılar. Zira yanlış yapıldıysa neden 2 ay sonra anlaşıldı neden o gün Taurasi ile teste giren oyuncuda da yanlış yapılmadı!! Deniyorki İstanbul'dan ankara'ya taşınırken ısı derecesi tepkime vs yanlışa neden oldu ee diğer oyuncunun testide aynı şekilde gitmedi mi??!!
Yada B numunesi neden KÖLN'de değilde tekrar Hacettepe de açıldı eğer o gün bu işlem Köln'de yapılsaydı hiç bir soru işaretine gerek kalmayacaktı.
diğer bir soru işareti de @Çağlar'ın dediği gibi o dönemde sözleşmenin ilk önce fesh oluşu ve resmi yayınlanması kısa bir süre sonra bunun siteden kaldırılması! Sonrada Taurasi ile sözleşmenin devam ettiği haberleri!!
Daha bir yığın kafa kurcalayan sorular!! Mide bulantısı hat safhada

serpil dedi ki...

Allah sizi nasıl biliyosa öyle yapsın.. bu ülkede yükseleni indirmek moda moda.. bayanlarda playoflarda bile geçen sene gs maçı 1-1 le başladı siz nelerden bahsediyosunuz?

Cakivu dedi ki...

Türkiye Doping Merkezinin açıklaması:

''Diana Taurasi'ye ait Basketbol Federasyonu'ndan gelen savunma dosyası dikkate alınarak yapılan ileri incelemeler sonucunda WADA teknik dokümanı ile modafinil metaboliti bulunan pozitif numune sonuçları arasında bir uyumsuzluk saptanmıştır. Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nin amacı, dopingle mücadeleye katkıda bulunmak kadar aynı zamanda sporcu haklarını da korumaktır. Bu sebeple Diana Taurasi'ye ait analiz sertifikasını geri çekmenin yanında aynı durumun söz konusu olduğu başka 3 sporcuya ait analiz sertifikası da geri çekilmiştir. Merkezimiz gereken sorumluluğu yüklenerek negatif olarak hazırlanan yeni analiz sertifikalarını basketbol ve futbol federasyonlarına göndermiştir. Konu ile ilgili olarak WADA ile temaslar devam etmektedir.''

@Sinan
mide bulantıların, diana'nın fenerbahçeye dönmesi ve yeniden sözleşme yapmak adına özel izin almak içinse o kadar dert etme taurasi'nin kendi gelmek istemeyecektir bence, mağduriyet vardır ama asıl önemlisi ülkemizin olmayan imajı iyice bulanıklaşmıştır, Fenerbahçe en azından Penny Taylor'ı getirsin bence (onun sözleşmesi fesh edilmedi), Taurasi'nin sözleşmesi fesh edildiği için klüp federasyon,başbakan dahil şartları zorlayacak deniyor ki bence yapmasın, gerek yok bu ülkeye şampiyonlar ligi kupası getirmeye, kısır döngü ve mide bulantıları içinde geçsin hayat, dramı, arabeski ve linç etmeyi çok sever Türk insanı...

Batuhan dedi ki...

@emireri
Önce bir zahmet takımın adını öğren, salladığın takımın ikinci bir adı yok sadece Fenerbahçe.Komplo teorilerine hayran kaldım!!!
Türkiye'nin imajını ve bundan sonra gelecek isimli sporcuları nasıl ikna edebiliriz onada bir teori ve çözüm üretirsin artık.
Yazık Fenerbahçe'nin emeklerine, bunu adı resmen emek hırsızlığı, skandal.Fenerbahçe bu işin peşini bırakmaz, bırakmasında zaten.Sen Avrupa çapında işler kovala, düştüğün hale bak yazık.Bundan sonra bakalım nasıl transfer yapacağız, neler çıkacak karşımıza hep beraber göreceğiz.Fenerbahçe gibi dopinge karşı duruşunu çok net ortaya koymuş, bunu sözleşmelere kadar orytaya koymuş bir kulübe dopingçi yaftasını yapıştıranlar ne diyecek şimdi.Skandalı yaratanlar kamuoyuna teşhir edilmeli ve bedelini hukuki yollardan ödelmeliler.

jbck dedi ki...

@sinan

Sendin Penny'i de doping yaptı diyen, Hacettepe'ye güvenmiyor başka ne gibi bir sebebi olabilir diyen. Sizden korkulur, daha ikinci numune açılmadan Taurasi iki yıl ceza alacak napalım kullanmasaydı diyen adamı hatırladın mı? Burada gelmiş neden Köln'de açılmadı diyorsun? Biz Penny'i savunmaya çalışırken laba güvenmediği için sarkastik argümanlarla dalga geçmeye çalışan sendin, ne oldu ne değiştirdi fikrini Köln'de açılsaydı diyorsun şimdi? Diana donmeyecek, korkma. Kirlenmiş liginizde oynamaya devam, biz Avrupa'da yolumuza bakacağız. Miden mi bulandı bir de yazık sana. Şeref sahibi olmak başka birşey herkes de yok ama o kadın da var.

solo dedi ki...

inanamıyorum, insanlar hala komplo teorisi üretmekte ısrar ediyorlar, sanki hıncal uluç parçalanmış da ülkenin herbir tarafına yayılmış

Bilge dedi ki...

Dopingin ilk açıklandığı günlerde burada hararetli tartışmalar olmuştu. Hatırlayanlar vardır bu işin burada kalmayacağını, sonunda sporumuzdaki kirli yapılanmaların çökeceğini söylemiştim.
Bazıları bu işin "Ortega'nın mankenlerle çekilmiş sahte fotolarını Arjantin basınına yollayıp adamın karısını ve kendisini çıldırtıp kaçırmak" kadar kolay olacağını sandılar. O kadar köylü kurnazı ki bunlar kendi kendilerini ele verdiler. Şimdi balinanın kuyruğu yakalandı. Fenerbahçe kulubü bilim adamından medyasına kadar kendi ve Taurasi'Nin haysiyetine koşa koşa küfreden herkese hesap sormalı ve bu "ülkeden sporcu kaçırma" mafyası çökertilmeli.

arif dedi ki...

@sinan

Orhan Şam e karslı sğorcuda da çıkmış bu madde 4 yıldır olmayan şey birden bire çıkıyor hala neyi savunmaya çalışıyorsun futbolda da var senin gibiler Fenerbahçe iyi birşeyler olduğunda hep komplo teorileri üretirler sonra Fenerbahçe düşüşe geçinse sesleri kesilir biraz sportmen olun insaflı olun.

Selami dedi ki...

@ sinan

Senin midenin bulanmasına gerek yok,ama yorumlara senin adını gördüğüm an benim midem bulanmaya başlıyor,biraz haysiyetli ol,özür dile,herkesin insani bir yanı vardır,Saddam'ın bile,ya senin?

sinan dedi ki...

Orhan Şam olayı değil bu konu farklı !!
Bakın Şimdi Sporcu eğer isterse B numunesinin farklı bir yerde açılma olayı kurallarda geçiyor. Bneim demek istediğim Sporcu ve kulüp neden çıkıpta Köln dediği halde sonradan bundna vezgeçilip Hacettepe de yapıldı oysaki sonra Penny'in testleri neden Köln'e gitti. Aynı isteği Taurasi de istemişti!!
Yanlışlık olduysa neden teste giren oyuncuda çıkmadı. Doping kontrol merkezinin açıklaması hiçte tatmine edici değil daha tutarlı ve mantıklı bir açıklama yapılmalı.
Dünyada böyle bir olay bugüne kadar yaşanmamıştır üzerine gidilmesi gereken bir olay!!
Diğer yandan klüp ilk önce Taurasi ile sözleşmeyi fesh edip nedn sonra vazgeçti!!
bir soru soru işareti kimse çıkıp doğruculuk oynamasın burada kafa karıştırıcı tutarsız durumları yazmak zorundayız.
Turgay demirel zaten açıklama yaptı bu konuyu tartışacağız diye görünüyorki izin çıkacak Taurasi'de gelip oynayacak. Ne diyelim FB kulübü büyük kulüp istedimi yapıyor.

solo dedi ki...

@ sinan

senin gibi insanlar daha kolay komplo teorisi üretip, olayları başka yere çekebilsin diye

jbck dedi ki...

@sinan

Son kez yazıyorum sizin gibi hiç utanmadan insanları zan altında bırakacak şekilde konuşan insanlarla ben aynı noktaya gelemem. Sanırım korkun Dee geri donerse şampiyonluktan olabilirsiniz ama dönmeyecek. Fenerbahçe taraftarının lig şu noktada umrunda değil, zaten kirlenmiştir, kim düşer kim çıkar önemli değil, bu lekeler çıkmaz. Bizim elimizden dünyanın en iyi kadın basketbolcusu bir "HATA" yüzünden alındı, olası bir Avrupa şampiyonluğumuz bütün olanlardan sonra en önemli ikinci oyuncumuzu kaybetmemiz nedeniyle tehlikeye girdi. Fenerbahçe ve Gençlerbirliği oyuncularına güvendikleri için bu işin peşini bırakmıyorlar, iyiki de bırakmamışlar çünkü buna gücü yetmeyecek iki sporcunun daha adını temizlediler, tabii bunları görmezden gelebilirsiniz. Geçen sene federasyonun da yardımıyla (namağlup bir takıma play-offlarda daha fazla maç yaptırdılar sizin serinizi 1-1den başlatarak) elinizden geleni yaptınız (takımın hocasını aldınız) ama geldik evinizde yenip şampiyon olduk. Gene geliriz gene yeneriz.

Bitirirken biraz spekülasyon yapacağım, bu "hata" acaba makina düzeniyle işleyen bir takımın en önemli iki dişlisini saf dışı bırakmak için birileri tarafından tezgahlanmış olabilir mi? Hatta olay bu şekilde ortaya çıkmasın diye sadece Taurasi değil, diğer oyunculara da bu yönde bir rapor verilmiş olabilir mi? Nasıl olsa memlekette saçmalamada sınır yok bende katkıda bulunayım.

FernandoLive dedi ki...

ben bir gsliyim empati yaptıgımda taurasi konusunda ne yapsanız ne etseniz sonuna kadar haklısınız ayrıca dava acın maddi ve manevi her turlu cezayi sonuna kadar alınmasından yanayim aynı durum ceyhan bld icinde gecerli
Ama penny taylor için durum farklı taurasi yokkende penny vardı kadronuzda 2 3 yıldır oynuyor taurasi doping cezasi aldi diye takımı satar gibi gitmek te yakısmadı penny taylor konusunda ise ne yazıkkı kendi hatasından dolayı gitmistir...

ilhami Ata dedi ki...

sinan,,,
.. olayların burya gelecegini bildigimiz için, haccettepeyi kapattırabilmek için, herkese gününü göstermek, herkesi ve senin gibileri komik durumlara düşürmek için, türkiyeyi dünyaya rezil etmek için; fenerbahce dünyanın en iyi oyuncusunu ve lig+avrupa şampiyonluğunu kaybetme riskini göze alarak "B" numunesinin köln'de değilde hacettepede açılması konusunda ısrarcı olmuştur. Hatta ısrarcı olmakla yetinmeyip baskı yapmıştır.. tabii yersen.. azıcık vicdanlı olun azıcık vicdanlı olun. fenerbahceden nefret ediyorsunuz umrumda değil ama Taurasi dediğiniz bir sporcunun yanında insan be!! bir gün nbalerde oynanması düşünülen ilk bayan basketci bu sporcunun adı dopingle lekelendi. azıcık vicdanınız varsa bu duruma üzülürsünüz be!

jbck dedi ki...

@Fernandolive


Biliyorsun Penny Taylor-Diana Taurasi mevzusu biraz karışık, profesyonel davranmamıştır ama inan o sırada kızmama rağmen bu olanlardan sonra ne denebilir ki kadına, iyi ki Hana'yla beraber testlerini Köln'de açtırıp olası bir hataya onlar da kurban gitmemişler. Hana yılın oyuncusu seçildi, bir rezalet daha çıkardı.

pinarfiliz dedi ki...

@jbck

bu olaydan sonra hangi yıldız yabancı gelir ki türkiyeye.hem fenerbahçe için hemde galatasaray için kötü oldu. kim nasıl ödeyecekse bunun hesabını biran önce ödesin.

jbck dedi ki...

Aynen bu alana yatırım yapan Galatasaray için de sorun var, Fowles'in başına gelseydi ne yapardınız? Bu kadınlar aynı ülkenin milli takımında oynuyorlar, olanlardan sonra ne düşünecekler? İçleri rahat bir biçimde doping testine girebilirler mi bu ülkede? Benzer bir hatayla karşılaşmayacaklarının garantisini kim verecek?

pinarfiliz dedi ki...

@jbck
valla kendi adıma konuşayım yıkılırdım.birde onu izlemekten marhum kalmanın dayanılmaz istirabı olurdu.öncede dediğim gibi eğer bu işin sorumluları ceza almazsa bu ülkede düzensizliğin düzen olduğuna iyice inanmaya başlayacağım.aziz başkan biran önce sorumlulara gerekli cezaları aldırır umarım da bir nebze içim rahatlar .

jezfes dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
ilhami Ata dedi ki...

jefsez
olaydan haberin yoksa yorum yapıp komik durumlara düşme. meselenin yalan makinesi ile alakası yok!.. azıcık zahmet edip bu blogdaki yazıyı okuyuverseydin böyle saçmalamazdın!

solo dedi ki...

merak etme jezfes zaten skandalın çıkış noktası yalan makinası değil, hata yaptığını kabul eden Hacettepe, yorum yapmadan bi zahmet yazıyı oku bari...

jezfes dedi ki...

Pardon yanlış anlaşıldım galiba. Benim bu yazdığım mesele Hacettepe olayından birkaç gün önce oldu. Ve bence Amerikalı heriflerin neler yapabileceği hakkında bir fikir verir ve komplo teorilerine herkesin sümkürmeden önce bi nefes almasına yardımcı olur.

ilhami Ata dedi ki...

jefses azıcık vicdanlı o1 be! hala neyin peşindesiniz diana taurasi gibi bir oyuncu neden kıytırık bir maçta doping yapsın 30 yılda bütün dünyada bir elin parmakları kadar kişide çıkan modafinil 2 ayda türkiyede 6 kişide çıkıyor. hacettepe bile saksıyı çalıştırdı siz çalıştıramadınız. vicdanlı olun!.. bu arada yanlış falan da anlaşılmadın ortalığı karıştırmaya çalıştın cevabını aldın!

Giray Özkan dedi ki...

@jezfes ve @emireri gibi bütün Fenerbahçe düşmanları aslında basketbol düşmanlığı yaptıklarını anlarlar mı acaba?Bu ülkeye Kobe ayarında bir sporcu geldi,gitti.Kobe'nin ne kadar ihtiyacı varsa,onunda dopinge o kadar ihtiyacı var .Taurasi "bir kez geldim dopingçi dediler,2. de katil derler" diyerek olaya çok realist yaklaşmış.Bu senaristler komplo teorileriyle basketbolumuza açtıkları zararın farkında bile değiller.

' baha ' dedi ki...

Bence de bu işin arkadasında Amerika var. Hatta Space Jam'deki gibi yeteneklerini çalacaklardı İsrailliler Taurasi'nin ama yüce Hacettepe kurtardı. Doping var diye kimse Taurasi'nin yeteneklerini çalmadı.

jbck dedi ki...

@sinan

Sana cevap vermeye bile gerek yok ama bu kadar kolay çamur atma diye yazıyorum. Bugün basın toplantısında açıklandı Fenerbahçe 2. numunenin Köln'de açılması için Federasyona başvuruyor, reddedildiği gibi bir de bu kuruldan biri kulüp avukatına hakaret ediyor. Bu arada Turgay Atasü Wada'ya güvenmiyormuş, bu da güzel ülkemin fantastik yönecilerinin durumu olarak tarihe not düşülsün. Wada'ya güvenmiyorsan, Beşiktaş taraftar sitelerine açıklama yapmak yerine bütün dünyanın güvenebileceği bir kurum oluştur Sayın Atasü. Son GSMP lig maçından önce WADA'dan iki yetkili antremana gidip iki oyuncuya test yapmak istiyorlar, antremanda olmadıkları için evlerine gidip örnek alıyor. Acaba WADA bunu neden yaptı, birileri bu olanlardan istifade edip şikayetçi mi oldu? En hafif tabiriyle bu rezilliği unutmayacağız.