17 Şubat 2011 Perşembe

Turgay Demirel'den 'Hacettepe Rezaletine' İlişkin Açıklama

2014 FIBA Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası'na ev sahipliği adaylığı ile ilgili toplantılara katılmak için bugün ABD'e uçan Federasyon Başkanı Turgay Demirel, uçuş öncesinde gündemin sıcak maddesi Diana Taurasi özelindeki 'Hacettepe Rezaleti'ni' yorumladı. Oldukça uzun açıklamalar yapan Demirel'in tüm açıklamalarını buradan okuyabilirsiniz. Satır başlarını aşağıya eklemeye çalışacağım:

- Öncelikle haksız yere dopingle suçlanan ve belki de iki yıl süreyle ceza alacak olan 4 sporcunun - iki basketbolcu, iki futbolcunun - böyle bir suçlamadan kurtulmuş olmaları bir spor adamı olarak beni sevindirdi.

- Sporcuların savunmaları geldikten sonra bir hata yaptıklarını ve bu raporları geri çektiklerini ifade eden bir yazıyı bize bu hafta başı yolladılar. Dolayısıyla böylesine ciddi bir konuda akredite olmuş bir kurumun bu kadar büyük bir hata yapması ülkemiz adına gerçekten çok üzücü. Bu nedenle hem Türkiye, hem Türk sporu, hem de Türk basketbolu oldukça olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldı ve bunun önümüzdeki süreçte hakikaten çok ağır bedelleri olabilir. Sporcular, sporcuların vatandaşı oldukları ülkelerin federasyonları, kulüpleri ve hatta bizim tarafımızdan bu kuruma açılacak tazminat davaları söz konusu olabilir. Bütün bunların hepsi gerçekten hiç olmaması gereken konulardı.

- Son süreçte Fenerbahçe’nin diğer bir bayan basketbolcusunun numunesinin Hacettepe dışında, akredite edilmiş başka bir kurumda test edilmesi konusundaki talebine Basketbol Federasyonu tamamen sporcuya olan pozitif yaklaşımı çerçevesinde sıcak baktı ve bu numunelerin Köln’e yollanmasını sağladı. Bu nedenle de kamuoyunda gerek o kurumun temsilcileri gerekse bazı spor yazarları tarafından eleştirildik. Ama ne kadar doğru yaptığımız ortaya çıktı. Bir anlamda Hacettepe enstitüsünü bir tane daha benzer hatadan kurtarmış olduk.

- Basketbol Federasyonu olarak yönetmelikler çerçevesinde Diana Taurasi’nin dopingli çıktığı bize bildirildiği andan itibaren kulübe yaptığımız yazışmaları bir anlamda askıya almış oluyoruz; o günkü lisans durumu ve kulübün oyuncuları oynatmasıyla ilgili pozisyona geri döneceğimizi, kurul olarak konuyu aramızda tartışıp bir karar alacağımızı düşünüyorum. Ama bu tabii ki sadece Fenerbahçe kulübü için değil, Ceyhan kulübünün durumu için de söz konusu. Bununla ilgili de onların yerine getirdikleri oyuncular konusunda alınmış, federasyona gelmiş bir takım paralar vardır. Bunlar da tabii ki geri iade edilecektir.

- Dopingle mücadele kurulumuzun, Sağlık Kurulumuzun başkanı Sayın Turgay Atasü bu konuda tamamen WADA kurallarına uygun hareket etti. Biz burada WADA tarafından akredite edilmiş bir kurumun verdiği kararları kamuoyuna ve kulüplere aktarıyoruz. Buna göre hareket ediyoruz. Biliyorsunuz epeyce bir süre geçmiş olmasına rağmen ceza da açıklanmamıştı, savunmalar bekleniyordu. Orada da sporcuya ve sporcunun hukuksal temsilcilerine gereken bütün yasal süreler fazlasıyla tanındı. Bu anlamda biz federasyon olarak sporculara yakın davranarak doğru bir şey yaptığımızı bir kez daha görmüş olduk.

- Bu saatten sonra Hacettepe Üniversitesi’nin lisansının geçerli kalabileceğini düşünmüyorum. Herhalde WADA’dan bu konuda bir tedbir gelecektir. Ama biz bundan sonraki faaliyetler için ya Lizbon’da, ya Köln’de ya da belki Atina’da bulunan kurumları kullanmak durumunda kalacağız.

- Belki şu anda Diana Taurasi ikna edilebilir ve yine Fenerbahçe’nin şampiyonluğu için mücadele edebilir. Böyle olmasını diliyorum.

9 Yorum Yapılmış:

solo dedi ki...

"Sağlık Kurulumuzun başkanı Sayın Turgay Atasü bu konuda tamamen WADA kurallarına uygun hareket etti. "

""Taurasi'nin cezası 2 yıl olacaktır, tabi ki almadım diyecek, yalan söylüyor" " demek WADA kuralları içinde mi oluyor şimdi?

FernandoLive dedi ki...

Belki şu anda Diana Taurasi ikna edilebilir ve yine Fenerbahçe’nin şampiyonluğu için mücadele edebilir. Böyle olmasını diliyorum.
Basketbol federasyonundan çok Fenerbahçe başkanı gibi konuşmus sayın demirel...

Cakivu dedi ki...

@fernandolive

öncelikle turgay demirel fenerli değildir, oradaki mevzu bahis şampiyonluk avrupa şampiyonluğu, uefa finaline dönemim federasyonhaluk ulusoy nerdeyse bütün sülalesini götürmüş ve maçı titreyerek izlemişti bunlar normal söylemler ama burada iyice kapana sıkışmış bir federasyon var çünkü skandal büyüdükçe büyüyor yoksa fenerbahçe yönetimi apar topar ankaraya gitmez ben artık taurasi olayının iyice komplo olduğu ihtimalini iyice düşünmeye başladım..

solo dedi ki...

yine de umarım Türkiye doping kontrol merkezi kapanmaz çünkü anladığım kadarıyla ciddi paralar ve emek harcanarak oluşturulmuş bir merkez, yazık olur doğrusu.

@ fernandolive

bir federasyon başkanı kendi ülkesinin takımını şampiyon görmek istemezse asıl o zaman taraflı olmuş olur.

Bilge dedi ki...

Federasyon Başkanı'na sorulması gereken soru basit: henüz A numunesi açılmışken, Taurasi doping yaptı diye haberi kim sızdırdı? Ve ne amaçla?
İp ucunu oradan bir çekildi mi diğer ucundan tutanlar ortaya dökülecektir.
Belli ki bu iş devlete ve uluslarası spor camialarına kadar gidecek, bu saatten sonra ancak doğruları söyleyen kurtulur.

ozgur sahin dedi ki...

özrü kabahatinden de beter neymiş ATASÜ talimatlara uymuşmuş

""Taurasi'nin cezası 2 yıl olacaktır, tabi ki almadım diyecek, yalan söylüyor" " bunu söyleyeni ve buna destek olanı kim takar bu saatten sonra ?

sinan dedi ki...

1.5 yıl önce efes pilsen şampiyon olduğunda kupayı takıma vermeden salonu terkeden ve sonradan yaptığı açıklamalarla herşeyi eline yüzüne bulaştıran Turgay Demirel'i kimse istememektedir. Artık o koltuk kendise fazla gelmeye başladı bence hemen istifa etsin.

solo dedi ki...

nalga olayına, geçen yıl tkbl finallerindeki haksızlığa karşılaştır salonu terketmek devede kulak

basketsever dedi ki...

Bir maddenin birim hacminin kütlesine özkütle denir (density =mass / volume)
Suyun özkütlesi 1 g/cm3, yağın özkütlesi 0.9 g/cm3 dür.
Yağın özkütlesi suyun özkütlesinden daha hafif olduğu için suyun üzerine çıkar.
Basketbol federasyonumuzun da açıklamaları tereyağ gibi suyun üstüne çıkmış. Demek ki içeriği pek ağır açıklamalar değil.
Bakalım yılın spor rezaleti nasıl temizlenecek.