1 Mart 2011 Salı

F.Bahçe ve Ceyhan'a Ek Kontenjan Hakkı

'Türkiye Basketbol Federasyonu, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 23.02.2011 tarihli dilekçesini 26.02.2011 tarihinde yaptığı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda değerlendirmiş, bahse konu kulüp ve sporculara yönelik kararlar almış ve doping testi öncesindeki haklarını iade ederek yaşanan olağanüstü koşullar da gözetilerek bir defaya mahsus Fenerbahçe ve Ceyhan Belediyesi kulüplerine “ilave bir oyuncu ile sözleşme yapma hakkı” tanımıştır.'

Federasyon kanadından beklenen açıklama sabah saatlerinde geldi. Açıklamanın tam metni burada. Başkan Aziz Yıldırım'ın Spartak maçı sonrası yaptığı sert açıklamalara da ''gezmek ve tozmak” şeklinde haddini aşan ifadelerle gündeme getirilmesi kabul edilemez bir tutumdur' cevabı verildi yazılı açıklamada.

F.Bahçe ve Ceyhan Belediyesi için ek kontenjana resmi olarak izin veriyoruz diyor Basketbol Federasyonu. Coker'ı kaybeden Ceyhan'ın ivedi şekilde o açığı kapatacak transferi yapabilecek finansal güce sahip olamadığını ve bu süreçte oynadığı tüm maçları kaybettiğini bilmiyor mu da 'hadi bakalım, bir defaya mahsus izin verdik, oyuncu alabilirsiniz' diyor TBF? Elbette biliyorlar lakin yaşanan skandalın ardından kimse sorumluluğu üstlenmediği için hata yine hatayla kapatılmaya çalışılıyor. Muhtemelen de başarılı olacaklar bunda. Eşlenik olmasa da benzer bazı olaylarda da gördük bunu, unutulup gidecek bu yaşananlar da.

Euroleague'e çeyrek finalde veda eden F.Bahçe'ye de 'ek kontenjan' verdik diyor TBF. Elimden gelen budur diyor bir bakıma. Testte yaşanan skandal, Hacettepe cephesi, Doping Kurulu, idareciler, Federasyon kanadı; onlara birşey olmuyor. Oyuncu alabilirsin, hadi bakalım diyorlar. Üstelik, bana kalırsa bu hak sadece 'Taurasi dönerse kontenjan sorun değil, oynayabilir' şeklinde açıklanmalıydı. Bugün açıklanan bu kararla yaşanan haksızlığın üstüne katmer yapılıyor. Olay zaten yeterince haksızlık barındırıyordu bünyesinde, bu da kaymağı olacak üstüne. Yetmez, daha fazla haksızlık. Ne yüzle ve nasıl tescil edileceğini bilmediğim bu sezonda kendini işin içinden kurtartmaya çalışıyor Federasyon. Bu kararın tek açıklaması budur. Fakat bu o kadar basit değil, olmamalı en azından.

Bu süreçte oynanan maçlarda alınan sonuçlar, play-off sıralamaları, play-off finalindeki ev sahibi avantajı, oyunculara ödenen paralar, elenilen Avrupa Ligi, kaybedilen motivasyon, kaybedilen prestij, kaybedilen inanç..Şeklinde uzuyor liste. Fakat bunların hiçbirinin değeri yok bu kararın altına imza atanlar için. 'Ek kontenjan' açtı ya onlar, daha ne yapsınlar?

10 Yorum Yapılmış:

78ers dedi ki...

bu yazıdan bağımsız olarak genel bir kafa karışıklığı var. ben de yanlış anlamış olabilirim hatam varsa lütfen düzeltin. benim anladığım şu:
fb'ye tanınan hak "ilave bir oyuncu ile sözleşme yapma hakkı". dolayısıyla fb maçlara yine 4 yabancı ile çıkacak, sadece sezonluk sözleşmeli yabancı oyuncu sayısını dolduran ve bu karar öncesi yeni bir yabancı alma hakkı olmayan fb yeni bir oyuncuyla daha sözleşme yapabilecek.

onun dışında yazıda katılmadığım bir nokta var:
"Üstelik, bana kalırsa bu hak sadece 'Taurasi dönerse kontenjan sorun değil, oynayabilir' şeklinde açıklanmalıydı."
böyle olursa ve taurasi gelmek istemezse fb'nin magduriyeti hic bir sekilde hafifletilmeden devam etmis olurdu.

Emre dedi ki...

Basketbol federesyonu bayanlar ligini nasıl ve hangi yüzle tescil edicek çok merak ediyorum. Fenerbahçe ve Ceyhan belediyesini; Hacettepe ve basketbol Federesyonu bütün birim ve idarecileri ile el ele verip mağdur ettiler. Şimdi sıra diğer takımlara geldi demek. Burada en adil olan şey Diana Taurasinin geri dönme ihtimaline karşı oynama izni vermektir. Ve bence Diana yı Fenerbahçeden çok Basketbol Federesayonu ikna etmelidir. Rezilliğin sorumlularından biri olarak

Taner dedi ki...

Diana Taurasi ülkemizden öyle bir kaçırıldı ki, artık önüne servet döksek yine de gelmez bu topraklara..

Emre dedi ki...

Federasyonun yaptığını açıklamadan ziyade zevzeklik diye adlandırabiliriz. Bu kepazeler "Gezmek ve tozmak" ifadesini yadırgama hakkını kendilerinde bulmak istiyorlarsa önce zevzekliği bırakıp iş yapsınlar...

Cakivu dedi ki...

Ben bu olayın bir komplo olduğuna artık cidden inanmaya başladım, çok Avrupa kupamız varya bir tanesi eksik kalsın di mi? Bravo size sahadaki rakipler değil, ama bu ülkenin federasyonu, muhteşem doping tiyatronuzla bu yılın en büyük favorisini eledi. Şimdi sadaka verir gibi ek kontenjan saçmalığı, yazıklar olsun. Taurasiyi daha olay geçmeden suçlayanlar, ikinci numuneyi Köln göndermeyin diye haykıranlar, hıncallar ve türdaşları nerede acaba? İnsan hatalarımız ve biz...

Giray Özkan dedi ki...

Önce Turgay Atasü daha sonra ise TBF dfalga geçiyor.Kaçan kupanın hesabını kim verecek?Ve bundan sonra gelebilme
ihtimali olan kaç Taurasi olacak?Nereden bakarsanız bakın ihale Hacettepe,Turgay Atasü ve TBF'ye kalıyor...

emre dedi ki...

adamlar diyor ki biz koltuğumuzu koruduğumuz müddetçe geri kalan hiçbir şey önemli değil,Türkiye dünyaya rezil mi oldu,bir takım avrupa şampiyonluğunu mu kaçırdı,lige kara bir gölge mi düştü,bunların hiçbirinin bir önemi yok, yeter ki koltuk altımızda kalsın, 78ers güzel yazmış,taurasi ve üstüne penny dönmediği takdirde hiçbir anlamı yok bunların,çünkü sezon başı takım buydu,onların yerine onlardan daha iyisini alma imkanın yok,yani ne yaparlarsa yapsınlar ortadaki rezalet silinmeyecek,bu sene ister FB ister GS şampiyon olsun bu yapılan rezalet asla silinmeyecek,yazık

quovadis dedi ki...

Manevi hata geri döndürülemez , ancak federasyon kendini ve Türk halkını temsil eden Milli Takım'ına Başbakanlığında desteğiyle 28 milyon TL Dünya 2.si olma primi vermişti.
Burada ise kaçan muhtemel Avrupa Şampiyonluğu var sonuçta Fenerbahçe Turkey diye geçecekti her platformda, burada Fenerbahçe zengin kulüp nasılolsa karşılar mantığı yürütülemez, her hatanın bir bedeli olmalı özellikle bu tarih boyunca unutulmayacak bir skandalsa , Fenerbahçe Taurasi ve artı Penny'i ikna etmek için kimbilir ne gibi ekstra şartları kabul edecek,(yerlerine aldığı Angel ve Anete'ye ödenen ücretlerde cabası) bu hem kadrosundaki diğer oyunculara haksızlık hemde gelecek sezonun bütçesinden de çalmak gibi geliyor bana. Ceyhan Belediyesi'de mutlaka tazminat almalı.

intuition dedi ki...

Sezon sonuna kadar uzatılmış Taurasi için süre

ZSI dedi ki...

Super yorum..
Bu Dejavu, kadin basketbolunun en iyi yorumcularindan birisi..
Kalemi de cok kuvvetli..
Tebrikler kardesim..