20 Ekim 2012 Cumartesi

Anadolu Efes: 98 - Olympiakos: 72

Maçın ilk devresinde olan bitenin Euroelague sezonunda eşine pek sık raslandığını söylemek zor. Özellikle Efes'in son Milano ve Banvit maçlarında pozitif bir görüntü çizmemesi, ilk devrede yaşananların daha çarpıcı hale gelmesine, Olympiakos'a daha fazla şok etkisi yaratmasına sebep oldu.

Verilen hücum ribaundları haricinde ilk 15 dakikada her şeyin Efes adına kusursuza yakın işlediğini söylersek abartmış olmayız. 'Domine etmek' teriminin altını dolduran bir performansa imza attılar. Farmar - Gordon ikilisinin baskılı savunmasıyla başlattığı ve her fırsatta hızlı hücumu zorlayan tempo, Olympiakos'un ritmini bozmaya yetti. Kısalarda Vujacic haliyle 'enerji' konusunda bu iki ismin gerisinde kaldı ancak o da eline geçen şut fırsatlarını -ilk devre itibariyle- kaçırmadan değerlendirerek maksimum katkıyı vermeyi başardı. Geçen yılki şampiyon kadroda çok az değişikliğe gitmelerine rağmen Olympiakos'un özellikle içeriye indirmeye çalıştıkları toplarda iletişim kopukluğu yaşayarak top kaybı sayılarını minimize edememeleri ve koç Barzokas'ın söylediği gibi 'Efes'e reaksiyon verememeleri' farkın iyice açılmasına sebep oldu.

İlk 20 dakikadaki skor ilerleyişi
Bu momentumun Efes adına 40 dk. boyunca sürmeyeceği belliydi, temponun sekteye uğrayacağı anda nasıl bir duruş ortaya koyacakları merak konusu haline geldi maç içinde. 3. çeyreğin başlarında 16-3'lük seriye engel olamasalar da işlerin kritik bir noktaya gelmesinin önüne geçmeyi başardılar.

Farmar'ın 25 sayı - 8 ribaund - 9 asistlik acayip performansının üzerine eklenecek bir şey yok, her ne kadar Efes takım olarak çok iyi bir iş çıkarsa da sürükleyici ana parça kesinlikle Jordan Farmar'dı. Kerem Tunçeri ve Jamon Gordon'ın da Farmar'a 8 asistle destek vermesi ile bu üçlü toplamda 17 asisti buldu, bu durumun en fazla katkı sağladığı isimler de Savanovic ve Barac oldu. İkili toplamda 8/11 ile 24 sayı üreterek skor dağılımında önemli bir role sahip oldu. Semih'in 19 ile Farmar'ın ardından Efes'te verimlilik puanında ikinci sırayı alması yanıltıcı olabilir, nitekim istatistiklerinin çoğunu maçın koptuğu son çeyrekte geliştirdi.


3 Yorum Yapılmış:

jezfes dedi ki...

Ya bakıyorum da yine sadece belli takımların maçları var sitede. Hatta Efesin maçını Olimpiakosun maçından tam 12 dakika daha geç vermeniz çok mağnidar.

Şaka bi yana, iyi ki geri döndünüz. Böylesinin daha güzel olacağı tartışılmaz :)

dilemma dedi ki...

mağnidar değil manidar.salsabasket hızlı büyüyen marketler zinciri gibiydi şimdi tekrardan mahallemizin bakkalı durumuna geri döndü.iyi oldu çok da güzel iyi oldu tamam mı?

Cakivu dedi ki...

Yorumlar güzel eski tanıdık isimler özüne dönme bu olsa gerek , :)