31 Ekim 2012 Çarşamba

Kazanan Bir Kez Daha Ergin Ataman Oldu

Haftanın sonucu en çok merak edilen maçında kazanan taraf Ergin Ataman oldu. Rakibin en önemli hücum silahında her adamı değişen savunma çalışması, maça tutucu bir beşle başlayarak Anadolu Efes'in son dönemdeki o yüksek temposunu engelleyerek maça iyi başlamasını önleme fikri, hücumda ise bol bol koşarak ve pozisyon sayısını arttırarak oynama fikri, görünürdeki geniş rotasyona karşılık yine dar bir oyuncu topluluğu ile oynama isteği ve dönem dönem 4 kısalı oyuna dönüşü ile kazanan bir kez daha Ergin Ataman: 73-83. Kaybeden ise yine bir kez daha Oktay Mahmuti oldu. Değişen ise sadece koçların başında bulundukları takımların isimleri.

G.Saray Medical Park, 24-14 önde başladığı karşılaşmada 21/40 ikilik, 12/19 üçlük, 5/7 serbest atış isabetleriyle tamamladı 40 dakikayı. Takım halinde atmaya geldikleri bir gündü yani. Sakatlıktan dönerek ilk maçına çıkan ve belki de takıma en soğuk isim Henry Domercant, 13 dakikada 3/4 üçlükle 9 sayı yolladı Efes potasına. Dahasına gerek var mı? G.Saray'ın mevcut yapısında oynayacağı oyunla takımın kaderini çizecek isim ise bana göre Milan Macvan. Zira onun back-up'ı yok, İlkan elden kaçırıldığında Cevher'in de çoktan Beşiktaş'la anlaştığını hatırlayalım. Macvan, Efes savunması karşısında 30 dakikada 8/9 isabetle, 3/3 üçlük, 19 sayı - 3 ribaund - 1 blok üretti. Atmaya gelen G.Saray, takım halinde 83'ü görürken haliyle savunmada da daha iştahlı olan taraftı.Oyunun her iki alanını da iyi oynarken tüm hafta bu maça konsantre olmanın ödülünü de almış oldular. Ergin Ataman - Oktay Mahmuti arasında son iki sezondaki 8. karşılaşma oldu bu, skorbordda 6-2 Ergin Ataman üstünlüğü yanıp sönüyor.

Anadolu Efes, Oktay Mahmuti'nin takımı değil. Bir süre sonra belki bir forma girecekler ama o yapı da Mahmuti'nin aklındaki takım olmayacak muhtemelen. Gülmeyen yüzler, sorunlu bakışlar ve boşa geçen günler. Değişen sadece oyuncu ve teknik adam isimleri..

3 Yorum Yapılmış:

bonzo dedi ki...

Bu maçta farkı yaratan sadece galatasaray medical park'ın bu maç için giren şutlarıydı. Onun dışında iki denk takım izledik

Batuhan Candan dedi ki...

GSMP'nin 12/19, A.Efes'in 6/19 üçlük atması farkı oluşturan en önemli faktördü.Diğer istatistiklere bakınca genel olarak denk bir mücadele var.Maçın adamalarına bakınca Efes adına özellikle çoğunluğu maçın başında bomboş pozisyonlarda Savanovic'in 1/8'le top kullanması, Domercant sakatlık dönüşü olmasını rağmen el üzerinden 3/4 üçlük isabetleri skoru GSMP tarafına çeviren en önemli oyunculardı.Ataman kazanmaya devam ediyor.Macvan'ın devamlılığı GSMP'nin performansını etkileyecek, yeni bir Erceg performansı yakalar mı, zaman içinde göreceğiz.Seyirci yine azdı, salon tam dolmadı, basketbol kalitesi olarak çok yukarıda olmasa da mücadele yönünden tatmin edici bir maç seyrettim.

Hasan MUTLU dedi ki...

2 hafta önce Efes avrupa şampiyonuydu şimdi kaybedince mutsuz yüzler,boşa giden paralar oldu!!