25 Ekim 2012 Perşembe

Şimdi Nerede #25 : Quinton Hosley

Blogspot formatına geri dönmemizin ardından eski yazı serilerini devam ettirmemek olmazdı. O zamanlar ekipte olmamama rağmen, okuyucu olarak takip etmekten en keyif aldığım seriyi, Şimdi Nerede'yi, bu kez ben başlatayım dedim. Quinton Hosley ile startı verelim..

Üniversite yıllarında Lamar Community College ve Fresno State Buldogs'ta forma giyen Quinton Hosley, 8 farklı takım ile Pre-Draft Camp'e çıkmasına rağmen Draft günü adı okunan 60 oyuncu arasında kendine yer bulamamıştı. Sonrasında hikayesine bizlerin dahil olduğu ve Avrupa basketbolunun kendisini tanıdığı yere, Pınar Karşıyaka'ya geldi. 2007-2008 sezonunda TBL ile az da olsa haşır neşir olan herkesin şimdi bile hatırlayacağı bir performans ortaya koydu. Ahmet Kandemir'in başarılı yabancı seçimleriyle oluşturduğu Neal - Marshall - Hosley üçlüsünü bu satırları okuyan çoğu kişi unutmamıştır. Bu üçlü Karşıyaka taraftarıyla yakaladığı sinerji ile o sezonun en büyük hikayelerinden birine imza atmıştı. 


Bu üçlüden her biri ayrı özeldi ancak Hosley'nin Karşıyaka formasıyla yaptıkları TBL'nin son 10 yılda gördüğü en dominant 3 performans arasına girer bana göre. Sınırı olmayan skor potansiyeli, pozisyonuna göre kısa boyuna rağmen ribaundlardaki hakimiyeti, çok üst düzey atletik yetenekleri ona normal sezon MVP'sini getirmişti. Bunun yanında sezonu ribaund ve verimlilik puanında 1., sayı ortalamasında 2. sırada bitirdiğini ekleyelim.* O zamanlar TBL'nin Fantasy Challenge'ı konumunda olan Beko BFL'de fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun kadromdan çıkarmazdım Hosley'i, çünkü her hafta minimum 20-10 yapacağını bilirdim. 17-13 ile bitirdikleri normal sezonun ardından Play-off'larda Efes'i ilk maçta deplasmanda mağlup etmelerine rağmen sonraki 3 karşılaşmayı ortalama 14 fark ile kaybetmeleri sezonu Karşıyaka ve Hosley adına sonlandırdı.

Bu rüya sezonun getirisi büyük oldu beklenildiği gibi. Gary Neal, Barcelona'ya; Sean Marshall, Aris'e giderken; Hosley, Real Madrid'in yolunu tuttu.. Ancak Madrid'in onun kariyeri açısından zirve olmasının yanında, düşüşe başladığı yer olma özelliği de var. Koç Plaza'yla yaşadığı sorunlar Euroleague seviyesinde uzun süre tutunmasının önüne geçti. Sezon ortasında tekrar Türkiye'ye Galatasaray ile geri dönmesine rağmen Karşıyaka'da kendine tanınan rahatlığı burada bulamaması ve takım içi çatışmalar gibi faktörlerin etkisiyle 08-09 sezonun sonunda sarı kırmızılılardan ayrıldı. Daha sonra Aliağa, Joventut Badalona ve Dinamo Sassari ekiplerinde de şansını denese de buradaki maceralarından hiçbiri 1 yılın üzerinde sürmedi.

Şu anda Polonya 1. Ligi'nde Stelmet Zielona Gora forması giyiyor. İlk 4 maçın ardından 19.5 sayı ortalaması yakalamış durumda, son Asseco Prokom maçında 9-14 saha içi isabeti ile 29 sayı üretti. Büyük ihtimalle burada göstereceği performans ona son kez bir Euroleague - Eurocup takımının kapılarını açacak, değerlendirip değerlendirememek ve o seviyede istikrarlı bir şekilde kalmak tamamen onun elinde. Ha bu arada bu kadar takım dolaştığına bakmayın, daha 27 yaşında!

*: Bilgiler, Dandik TBF istatistik veri tabanına rağmen çok önemli, değerli bir iş yapan TBLstat.net'ten.

Henüz Yorum Yapılmamış