29 Ekim 2012 Pazartesi

TBL'den Cumartesi Notları

TED Ankara Kolejliler: 91 - Royal Halı G.Antep BŞB: 73
Haftanın açılış maçı Ankara'daydı. Telekom sponsorluğunun gerçekleşmemesi nedeniyle finansal açıdan zor günler yaşayan TED Kolejliler, yerli rotasyonun en değerli parçalarından Murat Kaya'nın sakatlığına rağmen Antep potasına tam 91 sayı yollayarak evindeki 2. galibiyetine uzandı. Maça 14-0'lık seriyle başlayarak kontrolü ele geçiren Başkent ekibi, Antep'in zone savunmasına karşı devre sonunda moturu kapatsa da Jovo - Penney ikilisinin vurucu gücüyle sahadan galip ayrıldı. Geçtiğimiz hafta F.Bahçe Ülker deplasmanında aldığı maçı veren TED Kolejliler'de Jovo'nun varlığı geçmiş dönemdeki Sunter takımlarına nazaran topun içeriye inmesini sağlıyor. 40 dakika sonunda 42 ikilik, 21 üçlük denemesi oldu Başkent ekibinin. Sunter takımlarında daha çok tersini görürdük. Dışardan açık çeke sahip isimler ise Kirk Penney- Kaya ikilisi. Jovo - Penney ikilisinin 49 sayı - 7 ribaund - 6 asisti, Antep'e eş değer zaten. İlk beş olarak lig ortalamasının epeyce üzerinde bir kadroya sahip olan Kolejliler'i hazırlık dönemi de dahil olmak üzere uzunca süredir izliyorum. Roller net olarak oturmuş durumda. Tek sorunları rotasyonun darlığı, ki ileriki dönemde canlarını en fazla yakacak nokta da burası olacak sanırım. Finansal sorunlara karşın evlerinde Tofaş ve Antep gibi iki takıma karşı alınan farklı, rahat galibiyete bir alkış göndermek lazım. Son bir not da maça ilk beş başlayan Caner Erdeniz'e gelsin, rotasyonun bir parçası olabilmek için epeyce çaba sarfediyor; gözlerden kaçmasın.

Antep cephesinde ise işlerin iyi gitmediği aşikar. Sezona 0/3 ile başladılar, Collins'in tedavisine Amerika'da devam ediliyor. Koç Doğan Deniz'in maç başındaki kötü başlangıca rağmen mola almaması salonda epeyce muhabbet konusu oldu. Nitekim kalan 35 dakikada o 5 dakikanın diyetini ödediler, kovaladılar kovaladılar ama yetişemediler. İki yabancı uzununu genelde bir arada kullanmamayı tercih etti koç. Bu tercihi de ilginçti doğrusu. Yunus Çankaya, çok sıcak başladı ama yetmedi. Erden Eryüz'ün neredeyse hiç çıkmadan oynamak zorunda kalması da Antep ekibinin ayakta kalmasını zorlaştırdı. 29 ikilik, 26 üçlük denemesi gerçekleştirdiler, ki post-up oyununu neredeyse hiç görmedik. Jovo - Nedim gibi bir ikiliye sahip rakibinizi devirmek için içeriye girmemeyi tercih ettiyseniz dışardan %70'le falan atmanız gerekiyor. Antep'te oyuncuların ruh halini, surat ifadelerini beğenmediğimi de eklemeliyim. Haftaya oynayacakları Mersin BŞB maçı sezonun geri kalanı adına belirleyici olabilir onun için.

Olin Edirne: 60 - Hacettepe Üniversitesi: 81
Ligin henüz 3. haftası olmasına karşın sezon sonunda ligden ayrılacak takımı belirleyebilecek bir maçtı bu karşılaşma. Geçtiğimiz hafta Mehmet Yağmur'u genç takımla idmanlara çıkartan ve kadro dışı bırakan Edirne ekibinde Mehmet Yağmur, bu önemli maça ilk beş başladı. Geçen hafta mevcut ekibi için ''Edirne'deki en iyi kadrom'' demişti koç Taştimur. Bu tarz hamleleri seviyor Taştimur, öğrendik artık. Fakat bu kez ters tepti bence bu akıl oyunu. Hüseyin Beşok önderliğinde iki sezondur önemli sınavlar veren, duruş sergileyen Hacettepe Üniversitesi, harika başladığı maçı öyle de bitirdi ve farklı şekilde galibiyete uzandı. 23/36 ikilik, 9/20 üçlük isabetlerine karşın Edirne ekibinin 2/13 serbest atış istatistiği maçın özeti. Tam 5 oyuncu çift hanelerde skor üretti, Glover 20 - Bennerman 15 - Önder Külçebaş 14 - Polat Kaya 12 - Eldridge 11 sayı. 38-24 ribaund, 17-10 asist üstünlüğü 81-60'ın belirleyicisi oldu. Koç Alp Bayramoğlu'nun gösterdiği çaba, oyuncuların parkede sergilediği duruş şahane. İmkanı olan Ankaralıların salona gitmesini tavsiye ederim, sonucu bilemem ama maç sonunda takımı alkışlayacağınızın garantisini de verebilirim.

Edirne'de bugünlerde Mehmet Yağmur özelinde yaşanan gelişme son iki senede farklı isimler üzerinden yaşandı. Seibutis gitti, menajerler gitti, idareciler gitti, hatta koç Taştimur gitti geldi ama sonunda hep ''biz bir aileyiz'' denildi. Bu anlamlı sözün Edirne tarafında içinin boşaltıldığını görüyoruz. Lige çıktığı sezonda herkesin sempatisini kazanan o takımın kırıntısı bile kalmadı, ne acı..

Erdemir: 75 - Banvit: 82
Haftanın sıkı maçlarından biri de Ereğli'deydi. Bu tarz maçlarda pek hata yapmayan Banvit, tüm maçı 6-10 sayı aralığında önde götürerek kazanırken Meija 19 sayı - 4 ribaund, Stimac 12 sayı - 12 ribaund ile öne çıkan isimler oldular. Geniş rotasyon, skor ve süre dağılımı, ortalama savunma ve zor bir deplasmandan çıkan galibiyet, Banvit adına alıştığımız tablolardan. En temel sorunları ise bu oyunu istikrarlı şekilde sergileyememek, 40 dakika içerisinde zaman zaman büyük kopukluklar yaşayabiliyorlar. Erdemir ise iç sahada şanssız bir fikstürle başladı sezona: F.Bahçe Ülker - Banvit - G.Saray Medical Park. Arada Antep deplasmanından son periyotta geri dönüşle çıkardıkları galibiyet ve Ereğli'deki iki maçta sergilenen güzel oyunlar umut verici. Sean Marshall'ın 19, Henderson'ın 14 sayısı Erdemir takım oluşumu adına şart performanslar, lakin Alper Özcan'ın 15 sayı - 1 asist - 2 ribaund'ı ile Nusret Yıldırım'ın 14 dakikadaki 8 sayı - 1 top çalma - 1 ribaund'ı dikkat çekici. İki ismin de sezon başından bu yana takımın en istekli isimleri olduğunu not düşerken koç Hakan Demir'in bu gelişimdeki payını da atlamayalım. Genç isimlere Ereğli'de de süre/şans vermeyi sürdürüyor koç. Yarattığı savaşçı takım sezon sonunda düşme potasının uzağında kalacağa benziyor, fakat bu rotasyonda Melih Mahmutoğlu'nun vereceği katkının belirleyici olacağını da ekleyelim, bu maçı 0/4 üçlük, 4 sayı ile kapattı keskin şutör.

Pınar Karşıyaka: 79 - Türk Telekom: 66
İlk iki haftayı evinde aldığı galibiyetle geçen Pınar Karşıyaka, 30 dakikasını yenik götürdüğü karşılaşmanın son 10 dakikasında sadece 11 sayıya izin verip hücumda da taraftarıyla bütünleşerek tam 28 sayı üretti ve 3. galibiyetini alarak namağlup ünvanını korudu. Bu sezon yeni bir yapılanma içerisine giren Telekom karşısında yetecek kadar oynadı İzmir ekibi. Dixon 21 sayı - 6 asist, Aminu 20 sayı - 11 ribaund, Thomas 12 sayı - 5 ribaund ile skoru sırtlanan isimler oldular. Maça ilk beş başlayan Soner&Evren ikilisinin skor üretemediği Karşıyaka, yıllardır bu tarz maçlarda evinde taraftarının desteğiyle uyandığında gerçekten durdurulması zor bir  takım halini alıyor. Son 10 dakikada Telekom'un üstünden geçtiler adeta. Bu sezonki takımın potansiyeli onlar adına belki de son yılların en iyisi. Henüz yerli isimler açılmamış iken Kupa'da gösterilen performans, ligde 3/3 yapmak değerli. Tam da bu aşamada önümüzdeki hafta Tofaş deplasmanı önemli bir sınav olacak Karşıyaka için. Maç sonunda koç Sarıca'nın ''teknik olarak şikayetim yok, mental açıdan gelişmemiz lazım'' açıklamasını da not düşelim.

Telekom ise farklı bir deney yapıyor bu sezon. Koç Eş'in takımı savunması zor bir ekip kesinlikle. Fazlaca dış şut kullanıp, düzene pek bağlı kalmayan bir ekip. Dolayısıyla rakiplerini ters ayak üzerinde yakalama potansiyelleri sezon boyunca olacak. Ki bu karşılaşmada 30 dakika boyunca iyi yaptılar bunu. Son periyotta Arena'daki rüzgarı dindirmek için tüm molalarını kullanan Başkent ekibinin gücü bu fırtına karşısında çaresiz kaldı. Karşıyaka'nın ilk 20 dakikada biri taktik olmak üzere toplamda sadece 3 faul yapması ise maç sonunda Başkent ekibinin serzeniş konusu oldu. 40 dakika sonunda Telekom'un serbest atış sayısı uzun süre görülmeyecek güzellikteydi: 1/1.

1 Yorum Var:

roland deschain of gilead dedi ki...

=)

sizi yeniden blog güncellemeleri arasında görmek çok güzel.

habercilik adına kurduğunuz sayfa da çok başarılıydı ama ben bu mecrayı daha samimi buluyorum.

başarılar.