Beşiktaş: 58 - CSKA Moskova: 85 (Dış Atışlar Sonucu Belirledi)


Euroleague'in dördüncü haftasında Beşiktaş, CSKA Moskova'yı Abdi İpekçi Spor Salonu'nda ağırladı. CSKA Moskova maç boyu müthiş bir yüzdeyle dış şut atıp bir de Nenad Krstic'in 18 sayısı eklenince mağlubiyet kaçınılmaz oldu: 58-85

Maça Gasper Vidmar'ın hücumda 4sayı-2 asist, savunmada da her yere yardıma koşmasıyla oldukça etkili girerken, Rus temsilcisini maçın içine sokan+öne geçiren isim kenardan gelen Nenad Krstic oldu. Vidmar'ın yardımlara gitmesiyle boş kaldıkça fırsatları değerlendiren Sırp pivot bolca da çizgiye gelerek takımının skor yükünü çekti. İkinci çeyrekte ise Randal Falker'ın takım arkadaşlarını beslediği pozisyonlar ve Dasiç’in basketleriyle skor dengelendi. Sonraki bölümde ise Weems’in üç sayılık isabetlerinin farkı arttırmasıyla devreye 32-44 CSKA Moskova üstünlüğüyle girildi.

15 dakikanın ardından farkın azalmasını umarken Teodosic'in üçlüğü ve hızlı CSKA basketleriyle fark bir anda 20'ye dayandı. Savunma anlamında takım böyle çökerken hücumda bu çökmenin sebebi geçtiğimiz yıl Fenerbahçe Ülker cephesini canından bezdiren Curtis Jerrells'tı. Erman Kunter Jerrells-Tutku değişikliğini yapsa da o bölümden sonra nafileydi her şey. Beşiktaş sadece 9 sayı üretebilmişti bu çeyrekte. Son çeyrek fark açılsa da tribünlerdeki müthiş coşkuyu hiçbir şey durduramadı. Taraftarın çabasına karşılık Muratcan Güler'in bu çeyrekteki top çalmalarıyla bulduğu basketler takımı ayakta tutabildi sadece. 

Karşılaşmadaki fark bu kadar çok olunca hemen Beşiktaş'ı kötülemesi kolay yöntem. Salondan gözlemlenen bu kadar fark olmadığıydı. Peki bu fark nasıl oluştu sorusunun cevabı o kadar açık ki. CSKA Moskova'nın 9/15 üçlük yüzdesi bulduğu karşılaşmada siyah beyazlılar onlardan bir tane daha fazla üçlük deneyip sadece bir isabet bulabildi. Dış atışların bu kadar farklı yüzdeli atıldığı bu karşılaşmada bu fark kaçınılmaz oluyor maalesef. 

Her şeye rağmen basketbolda tribün kültürünü çok iyi yerleştirmişti Beşiktaş taraftarı. Maça gelip atmosferi gördükten sonra basketbol taraftarlığı nasıl yapıldığını net bir şekilde gösterdi siyah beyazlı taraftarlar. Oyuncusu serbest atış kullanırken dar ağacındaki son sözlerinden bahsetmedip oyuncularının moralini bozmadılar. Teknik direktörüyle arası kötü futbolcusuna tezahürat da yapmadılar. Kısaca "basketbol taraftarlığı" dersi verdiler demek yanlış olmaz.

BEŞİKTAŞ (58): Muratcan Güler 12 (2 ribaund- 1 asist), Tutku Açık 5 (2 ribaund- 1 asist), Gasper Vidmar 8 (7 ribaund- 2 asist), Randal Falker 3 (4 ribuand- 2 asist), Serhat Çetin 4 (2 asist), Damir Markota 8 (5 ribaund- 1 asist), Patrick Christopher 2 (2 ribaund), Vladimri Dasic 6 (2 ribaund-1 asist), Cevher Özer 2 2 ribaund), Curtis Jerrells 8 (1 ribaund- 2 asist) 

CSKA MOSKOVA (85): Milos Teodosic 8 (1 ribaund- 6 asist), Vladimir Micov 7 (1 ribaund- 1 asist), Aaron Jackson 4 (4 asist), Dmitry Solokov 1, Nenad Krstic 18 (4 ribaund- 1 asist), Sonny Weems 18 (6 ribaund- 2 asist), Andrey Vorontsevich 14 (9 ribaund), Sasha Kaun 6 (6 ribaund- 1 asist), Viktor Khryapa 7 (5 ribaund- 4 asist), Anton Ponkrashov 2 (3 ribaund- 6 asist)