1 Kasım 2012 Perşembe

Eurocup'taki Rakipler (Banvit)

Bu sezonki Avrupa mesaisinde Euroleague'in ardından ikinci kupa Eurocup'ın başlamasına da az bir süre kalmışken, temsilcilerimizden Banvit'in rakiplerini değerlendireyim dedim. Bakalım neler çıkacak ortaya.

Valencia Basket
Geçen sezon ACB Play-Off yarı finali (yanılmıyorsam) 3. maçında, Sergio Rodriguez muazzam 3. çeyrek performansıyla ölü Madrid'i diriltip San Luis'den sağ çıkmayı başarmış, sonra da takım finale yürümüştü. Şu an Beşiktaş, Efes veya Fenerbahçe için değil de Banvit için bu satırları yazmamızın sebebi çoğunlukla bu 10 dakikalık zaman dilimi.

Sadede gelirsek, geçen seneye nazaran iskeletin bir kısmı değişti Valencia'da. Altyapıdan yetişen Victor Claver NBA'e uçtu, Caner-Medley de Maccabi'yle anlaştı. Fakat en büyük darbe Nando De Colo'nun NBA'e gidişi. Keza Brad Newley gibi bize çok da yabancı olmayan bir kanat adamının kaybı da yabana atılır cinsten değil. Yine buralarda tutunamamış bir yabancı coach olan Velimir Perasovic'in farklı bir şeyler denemesi gerekiyordu.

Hemen merakları gidereyim; Perasovic düz ve savunma özellikli guard fantezisini orada da Stefan Markovic'le devam ettiriyor. Latife bir yana Markovic o kadar düz bir topçu değil zaten, geçen hafta Estudiantes'e kaybettikleri maçta Pau Ribas'ın faul problemine girmesiyle sorumluluk aldı ve fena da götürmedi. Pau Ribas demişken, bu sene onun senesi olabilir. Badalona'da parlayıp Caja Laboral'de biri Prigioni'nin arkasında geçen sezonların ardında çok daha etkin olduğu bir rolde. Banvit'in de guard rotasyonu düşünülünce...

Yine Rafa Martinez de rotasyonun çok önemli parçası, ne tip bir oyuncu olduğunun anlaşılması açısından Ömer Onan'ın son 2 senedeki hali diyebilirim. Teşbihte hata olmaz derler. Marko Keselj'in gelişi bir şey değiştirecek diye beklerken henüz takıma alışma evresinde, çok zorlandığı ortada. Ah o Olympiacos seneleri... Florent Pietrus de hem 3 hem 4 oynayabilen çok atlet ve farklı bir oyuncu. Tam İzzet eşleşmesi.

Uzun rotasyonu da gayet tehlikeli. Misal Vitor Faverani göründüğü kadar dominant oyun içinde de. Serhiy Lishchuk'un fiziğine rağmen mobil oyunu ekstra sorun yaratabilir, dış şutunu da buraya not düşmek lazım. Justin Doellman da sıska beyaz çocuk gibi görünüyor olabilir fakat son iki haftadır çok iyi maçlar çıkarıyor ACB'de. Pietrus'un da 4 oynayabilmesiye daha hızlı bir beşle sahada olma opsiyonları var ama Perasovic bunu ne kadar kullanır, meçhul.

Neticede ilk torbadan gelip gelebilecek en sıkıntılı takımlardan biri Valencia, içeride dışarıda kazanmaları beni çok dev şaşırtmaz açıkçası.

Azovmash Mariupol
Son birkaç yılda yükselmeye başlayan Ukrayna basketbolunda yatırımı farklı bir seviyeye getiren iki takımdan biri Azovmash. Bu da Banvit için grup ikincliği açısından büyük tehdit demek. Ukrayna'daki maçın çok zor geçeceğini söylemeye gerek yok zaten.

(Baştan söyleyeyim, maçlarını izlemek gibi bir fırsatım olmadı. İstatistik ve kadro üzerinden konuşmak zorundayım.)

Yatırım bol olunca oyuncu da bol oluyor fakat beraber oynayabilmeleri gibi bir durum yok. Misal bir maç 35 dakika oynayan oyuncu diğer maç kadroda yok. O yüzden kimin çıkıp ne yapacağını net şekilde söylemek mümkün değil. (VTB Ligi'inde mücadele ettikleri için Ukrayna Ligi verilerini pek kaale almıyorum.) VTB'deki ilk 4 maçlarında henüz ciddi bir rakiple oynamamalarına rağmen tek galibiyet var. Bahsettiğim kadronun oturmamışlığı bunda büyük etken.

Yine de Manny Harris'e ayrı dikkat etmek gerek. Keza Lynn Grier'ı da tanıyoruz, pek boş bırakılmaya gelmez. Ivan Paunic, Nemanja Gordic ve Zabirchenko da hiç beklemediğimiz bir anda sürpriz yumurta gibi ortaya çıkıp momentumu elden çalabilecek kısalar.

Uzun rotasyonunda en çok üstünde durulması gereken iki isim; Miroslav Raduljica ve Tadija Dragicevic. Skor konusunda çok sağlam yan katkı veriyorlar, hatta yer yer takımı sırtlama görevi de onlar için büyük bir mesele değil. NBA'de idkiş tutturamamış Oleksiy Pecherov'un da yurda dönüş yaptığını ve rotasyonu tamamladığını belirtelim. Sezona çok kötü girdi tamam, ama eli tutarsa board kırdırır Orhun Ene'ye. 2-3 sene önce CSKA deplasmanında, Milano formasıyla galibiyeti elleriyle söktüğü anlar hala hafızamda. Igor Zaytsev'in 2.10 boyu da Banvit uzunları için sıkıntı olacak gibi duruyor ya, neyse.

Hala rotasyonu oturtmaya çalışırken coach Aleks Kesar, art arda iki maçı içeride dışarıda kazanmak mümkün. Derler ya, 'tavuk sersemken kesilir'.

Oliver Baskets Würzburg
Nowitzki'li altın yılların ardından ortaya çıkan mali krizi yenip 2 sezon önce birinci lige çıkmayı başarmıştı Würzburg. Geçen sene ligi 6. bitirip Alba Berlin'i eleyerek müthiş bir işe imza atmaları, onlara seneler sonra Avrupa şansı da kazandırdı. Fakat bu başarının baş mimarlarından coach John Patrick bu sene takımın başında değil. Nitekim bu sezon 6 maçta iki galibiyet de çok şaşırtıcı değil.

Skor yapısı genelde 4 Amerikalı üzerine kurulu; Ben Jacobsen, Jason Gregory Boone, Dwayne Anderson ve Jimmy McKinney. Banvit'in guard sorunsalı nedeniyle ben oyumu Ben Jacobsen'dan yana kullanıyorum. Boone - Anderson ikilisinin undersize uzunlar olmaları Banvit pota altına gayet uygun.

Son torbadan grubun en zayıf ekibi durumundalar. 3140 kişilik, kutu gibi bir salonları var ama salon, bu sezonki 3 iç saha maçının 2'sinde kapalı gişe. İçeride çelme takacakları takımı bir üst turdan ederler.

1 Yorum Var:

suphi akyol dedi ki...

Florent pietrus İspanya'ya geldiği günden beri neredeyse hiç 3 numara oynamadı.Şöyle ifade edeyim; 5 numaradan aldığı dakika sayısı 3 numaradan fazla..Üstelik Perasoviç onu bu sene ana rotasyona pek dahil etmedi,ne 3 ne de 4 numarada.orda asıl tehlike valencia'nın bu sene sıkça kullandığı yarı saha baskısı.Özellikle pozisyonuna göre uzun olan oyuncuların kulaç uzunluklarıyla çaldıkları toplardan buldukları rahat sayılar..Kalin lucas mutlaka hücumda efektif olacaktır ama vasat ballhandlingi Markoviç karşısında sıkıntı yaşayacaktır.Bu konuda diğer arka alan oyuncularının Lucas'a yardım ederek onun yıpranmasını engel olmaları gerek..valencia maçları chuck davis'in performansına paralel olarak belirleyici olacaktır.Çünkü 2 sene önce Savanoviç için oynanan setler bu sene doellman ve lishcuk için de sıklıkla kullanılmakta.Davis'in hem hücumda hem de savunmada ortaya koyacağı direnç çok önemli..Ben banvit'in ispanya'da oldukça zorlanacağınıdüşünüyorum...Bandırma'da ise şanslar eşit olacaktır...