2 Kasım 2012 Cuma

F.Bahçe Ülker: 73 - Panathinaikos: 64 (Fark da Erimeseydi İyiydi)

Geçen hafta iç sahada kaybedilen Real Madrid maçının ardından, bugün tarihindeki ilk Panathinaikos galibiyetini alabilmek ve grupta masaya yumruğunu güçlü bir şekilde vurabilmek için yine Ülker Sports Arena sahnesindeydi F.Bahçe Ülker. Malum sebeplerle zayıflayan ama ismi de, geleneği de, göreneği de aynı kalan ve adının olduğu yerde her daim iddia olan Panathinaikos karşısında ilk yarıda çok da iyi basketbol oynamamasına rağmen, kenardan gelen İlkan Karaman ve Bojan Bogdanovic'in verdikleri güzel enerji ve sağlam skor katkısı ile yağmur gibi yağan üçlükler eşliğinde farkı ilk yarıda 15 sayıya kadar çıkarttı sarı lacivertliler. Durağan ve karşılıklı hatalar/kaçan şutlar ile eritilen 3. çeyrekte, eğer biraz akıllı oynayabilse farkı 30 sayıya kadar çıkartabilecekti F.Bahçe ama dış şutlarla açılan farkı, yine dış şutlarla daha da büyütmek isteyince evdeki hesap çarşıya uymadı. Son çeyrekte uyanıp biraz kıpırdanan Panathinaikos, maça hiçbir zaman kazanabilecek kadar ortak olamadı belki ama Ukic'in son saniye üçlüğü ile bu kötü geceyi sadece 9 sayılık bir farkla mağlup kapadı. F.Bahçe Ülker adına elbette kazanmak çok önemliydi ama maçın içindeki dengeler ve gelişmeleri düşününce insan üzülmüyor da değil şu skora.

Pianigiani'nin F.Bahçe Ülker'i Euroleague'de 3'ü iç sahada olmak üzere oynadığı 4 maçta 3 galibiyet oldu ve hedefe doğru yürüyüşte rotasında kaldı. Amma velakin henüz iyi basketbol oynayamıyor takım. Özellikle hücum aksiyonlarında ve ribaundlarda (ki bu iki detayda kötü olduklarını Pianigiani de her fırsatta bellirtiyor) ciddi anlamda sıkıntılar var. Bugün yine ribaundlarda ezilen (26-44) ve hücumda düzene bağlı değil de bireyselliğe bel bağlar vaziyette takılan bir F.Bahçe Ülker vardı. Henüz yeni kurulan bir takım olarak biraz daha zamana ihtiyacı var elbette takımın.

Bugün İlkan'ın verdiği enerji çok olumluydu. Hem savunma katkısı hem de hücumda içeriden dışarıdan üretken oluşu takıma önemli bir destek sağladı. Ribaund anlamında en çok savaşan/uğraşan adam İlkan zaten. Bugün 20 dakika oynadı ama takım olarak alınan 26 ribaundun 7'sinde onun imzası var. Ondan gelecek katkı çok önemli F.Bahçe adına. Bojan şut atabileceği pozisyonları bulduğunda ne denli tehlikeli bir silaha dönüşebileceğini çok kere yaşattı bize. Bugün de böyle bir gündü. Bana göre günün zayıf halkalarından biri ise (her ne kadar Murat Kosova ve İbrahim Kutluay öve öve bitiremese de) Bremer'dı. Bo'nun hazır olmadığı ve az süre aldığı bir maçta Bremer'ın ilk tercihi oynamaya çalışmak yerine oynatmaya çalışmak olmalıydı bence. Ve o bu dengeyi kuramayıp, bir de oynamayı da beceremezken Barış Ermiş'in yine kenarda unutulup tek saniye süre alamaması da gecenin -bana göre- yanlışı idi. Sonuçta Barış Ermiş öyle ya da böyle ligde senin ihtiyaç duyduğun/duyacağın bir isim ve bu tip maçlarda da sahaya atılmayı hak ediyor, hele ki Bremer böyle oynarken.

Son söz de Diamantidis reise adansın. Bu takımda, bu kadar kötü bir günde bile ışıl ışıl parlamayı becerebilen, fazlasıyla özel bir adam kesinlikle. Bugünkü hareketlerini toplayıp kolaj yapsan, yine bizim ülke sınırlarındaki basketbol okullarında ders niyetine okutursun. Umuyorum ki 'Oldum' demeleriyle ünlü genç Türk basketbolcuları, gezmeye tozmaya ara verip, Twitter'ı ellerinden bırakıp, biraz vakit ayırıp evde onu izliyorlardır. Sanmıyorum ama.

FENERBAHÇE ÜLKER (73): Bo McCalebb 13 (1 ribaund- 1 asist), Ömer Onan 4 (1 ribaund- 1 asist), Romain Sato 7 (1 ribaund), J.R. Bremer 8 (3 ribaund- 3 asist), David Andersen 2 (4 ribaund), Oğuz Savaş 3 (2 ribaund- 1 asist), Mike Batiste 6 (2 ribaund), İlkan Karaman 12 (7 ribaund- 1 asist), Bojan Bogdanovic 13, Emir Preldzic 5 (2 ribaund- 1 asist) 

PANATHINAIKOS (64): Michael Bramos (2 ribaund), Andy Panko 9 (5 ribaund- 2 asist), Jonas Maciulis 14 (10 ribaund- 1 asist), Hilton Armstrong 2, Roko Ukic 11 (3 ribaund- 1 asist), Stephane Lasme 7 (8 ribaund- 1 asist), Kostas Trasrtsaris 2 (3 ribaund), Dimitris Diamantidis 12 (2 ribaund- 2 asist), Derwin Kitchen (1 ribaund), Vasilis Xanthopoulos (1 asist), Charis Giannopoulos, Sofoklis Schortsanitis 7 (7 ribaund- 4 asist) 

1.PERİYOT: 19-17 2.PERİYOT: 23-12 3.PERİYOT: 16-12 4.PERİYOT: 15-23

3 Yorum Yapılmış:

Batuhan Candan dedi ki...

Panathinaikos geçen sene Fenerbahçe Ülker'i İstanbul'da denize döken Panathinaikos değil.Böyle bir Panathinaikos'u yakalamışsın, eline fırsat geçmiş, farkda açılmış, 9 sayıdan daha fazla farkla maçı bitirmek lazımdı.FBÜ'de rebound sorunu halen devam ediyor, buna acil çözüm şart.Dimitris Diamantidis'i emekli olmadan ilk defa canlı izledim.Barcelona, Real Madrid, Caja Laboral, J.Badalona, CSKA, Cibona Zagreb, Partizan, M.Telaviv, V.Bologna, F.Bologna, Benetton, Siena, Milano, Limoges, P.Orthez, Asvell, Olympiacos ve en sonunda yıllar sonra en sonunda Panathinaikos'uda dünya gözüyle canlı seyrettim, seri tamamladı:)

Adsız dedi ki...

Diamantidis'in 6 TK yaptığı bir maçta sizden bu kadar övgü almasını anlayamadım.

Pana'nın Obradovic'i bir kenara koyarsak çok zayıfladığını düşünmüyorum. Diamantidis, Sofo ve Tsartsaris'in olduğu bir kadro Pana'nın yıllardır kurduğu tipik kadroların karakterini yansıtıyor...

Batuhan Candan dedi ki...

İstatistikler yalan söylemez 6 top kaybı fazla tabi, mükemmel mi oynadı hayır ama takım yeni vs.vs.vs.

Yanlız attığı 2 pas var ki biri 4.hafta top-ten harekette 2. oldu, öbürü izlediğim potanın önünde köşeye attığı cross pas 3'lükle bitti ki bu oyun görüşüyle attığı paslar bile bizim değme yerli guardlarımıza bedava derstir.Çaptan düşmeden canlı bir ustayı izlemenin keyfi ise apayrı;)