2 Kasım 2012 Cuma

(Video) Bjelica 5 Faulle Maça Devam Etmiş

Dün Anadolu Efes'in Caja Laboral deplasmanında gerçekleştirdiği efsanevi geri dönüş ve aldığı muazzam galibiyetin ardından bugün o maça dair, çoğu kişinin gözünden kaçan ama asıl hakemlerin gözünden kaçan bir detay ortaya çıktı.

Caja Laboral takımından Nemanja Bjelica, maçta 5 faul yapmasına rağmen, hakemlerin son faulü o sırada benchte oturmakta olan Oleson'a yazınca, o şekilde maça devam etmiş. Şuradan izleyebileceğiniz videoda, Bjelica'nın yaptığı fauller var. İlginç detay. Yakalayanların eline, gözüne sağlık.

3 Yorum Yapılmış:

jezfes dedi ki...

bjk-cska postuna neden yorum yazamıyoruz?

jezfes dedi ki...

Neyse şunu değinmek istiyordum: her yerde dile getirilen bir ezber halini aldı şu cümleler,

"Her şeye rağmen basketbolda tribün kültürünü çok iyi yerleştirmişti Beşiktaş taraftarı. Maça gelip atmosferi gördükten sonra basketbol taraftarlığı nasıl yapıldığını net bir şekilde gösterdi siyah beyazlı taraftarlar. Oyuncusu serbest atış kullanırken dar ağacındaki son sözlerinden bahsetmedip oyuncularının moralini bozmadılar. Teknik direktörüyle arası kötü futbolcusuna tezahürat da yapmadılar. Kısaca "basketbol taraftarlığı" dersi verdiler demek yanlış olmaz."

İtirazım şudur: Oyuncu serbest atış kullanırken dar ağacından bahsetmek oyuncunun moralini bozmaz, tam tersine atış sırasında tezahürata aynen devam etmek oyuncuda anormal bir şey olduğu hissini uyandırmaz ve konsantrasyonunun dağılmamasına yardımcı olur.

Gelin serbest atış sırasında taraftarın takınabileceği tutumları inceleyelim.

1) Ooooooooo oley ya da oooooooo ahhhh tühh, yani memleketteki eski düzen. Bunun ne kadar konsantrasyon bozucu olduğunu herkes anladı ve 2 numarada belirtilen yeni düzene geçildi.

2) Şşş susun lan susun herkes sussun adam konsantre olsun ve tüm salonda ölüm sessizliği ya da halihazırdaki düzen. Bence en az ilki kadar konsantrasyon bozucu. Daha doğrusu oyuncuya "Bak şu an ekstra konsantre olman gerekiyor, biz de bunun için sana her şeyi sağladık" mesajı veriliyor. Ve oyuncu serbest atışı düşünmeden kaldırıp atmak yerine bu sessizliğe dikkat kesiliyor.

3) Taraftar (en azından bir kısmı) atış sırasında normal, şarkılı tezhüratına devam eder. Basket olursa hey, oley, alkış falan, olmazsa tezhürata devam. Misal, Avrupa'nın en etkili 3 taraftarından biri olan PAO taraftarı aynen böyle yapıyor. Böylece oyuncu ekstra motivasyon stresine girmiyor.

(Ufak anekdot: İsmet Badem yılar önce bir panelde anlatmıştı. Samsun'da oynarken son saniyede serbest atış kullanacakmış. Kafayı bir kaldırmış bütün pota arkası boş, az sayıda taraftar konsantre olsun diye tribünü boşaltmış. İsmet abi de kaçırmış. Birkaç maç sonra benzeri olduğunda taraftar yerinde destek vermiş ve İsmet abi sokmuş atışı.)

Kanımca 3 numara en etkilisi. Bunun dışında, bu sene Beşiktaş geçen sene G.Saray taraftarının çok etkili olduğuna ise zaten imzamı atarım.

Unknown dedi ki...

Hakemler 4. faulu Oleson'a çaldılar. O nedenle Bjelica oyunda kaldı.