12 Aralık 2012 Çarşamba

12.12.12'de '12 Numaralı Jordan' Hikayesi

Bugün takvim yaprakları 12.12.12'yi işaret etmekte. Türk insanı olarak kelime oyunlarını sevdiğimiz gibi bu tip sayısal oyunları da pek bir seviyoruz. Bir düşünsenize kim bilir kaç nikah kıyılacak bugün? Sırf bugün evlenebilmiş olmak için çırpınan çiftler, muhtemelen tarihin en fazla nikah kıyılan Çarşamba'sı yapacaklar bugünü. Evlenmiş, evini barkını kurmuş, üstüne bir de 3 yıllık cila çekmiş bünyeme eskiden beri komik gelen detaylarda boğmayayım sizleri de. Çünkü benim bugüne ve bugünün sayısı 12'ye dair hikayem başka... Bambaşka..

Bugünün özel numarası 12 bunu koyalım bir kere cebe.

Sorum şu: Michael Jordan'ı kaç numaralı forma ile tanıyorsunuz? İlk cevap 23..

Bir de kısa süreli beyzbol denemesinin ardından yeniden basketbola döndüğünde -23 numaralı efsane forması emekli olduğu ve salonun tavanına asıldığı için- giydiği 45 numara değil mi?

Peki Jordan'ı üzerinde bugünün özel numarası '12' yazan bir forma ile hatırlayanınız var mı?

Muhtemelen yok..

Masalcı dedeler misali, ufaktan yaşımızı da belli edeceği gerçeğine aldırış etmeden keyifli bir kısa hikaye anlatayım o zaman sizlere..

Sene 1990, günlerden Sevgililer Günü, yani 14 Şubat...

Orlando Arena'da oynanacak Orlando Magic - Chicago Bulls maçı öncesinde NBA tarihinin en unutulmaz isimlerinden olan ve bu paralellikte hayranı da bol olan Michael Jordan'ın formaları çalınır. O dönemin popüler hareketi olsa gerek bu çalma çırpma işleri, zira aynı ay içinde Miami'de oynanan All-Star maçı öncesinde de yine NBA'in en önemli şutörlerinden biri olan Reggie Miller'ın forması çalınmıştır. Aranmıştır, taranmıştır, ama ne fayda, forma bulunamamıştır...

Orlando'da formaları çalınan Michael Jordan, bu işe ciddi bir tepki gösterir, bağırır çağırır, maça çıkmak istemez. Ama çıkmak da zorundadır, takımını bu kritik maçta yalnız bırakmaması gerekmektedir..

Ve Michael Jordan, sırtında isim kısmı boş olan 12 numaralı bir Chicago Bulls forması ile basketbolunu oynayabilmek adına parke üzerine çıkmak zorunda kalır.

Maçı uzatmalarda Orlando Magic kazanmıştır ama Michael Jordan tam 49 sayı üretmiştir ve bu çılgın performans, Chicago Bulls tarihinde 12 numaralı formayı giyen oyuncular arasında yapılmış en yüksek skordur. Bir rekordur amiyane tabirle.

Yani kıyısından köşesinden yine tarihe imzasını atmıştır Majesteleri...

Yarın öbür gün bir resimde, bir videoda, ya da çok alakasız bambaşka bir yerde Michael Jordan'ı 12 numaralı Chicago Bulls formasıyla görürseniz gözlerinizi ovuşturmayın, fotoğraf hilesi sanmayın, hele hele 'Yok arkadaşım, Michael Jordan Bulls kariyerinde hiçbir zaman 12 numaralı formayı giymedi' diye de kimselerle iddiaya girmeyin.. Benden söylemesi..

Ha şimdi bu keyifli hikayenin ardından 49 ve 12 sayıları üzerinden gidip sakın MHP'nin 40. yılına bağlayacağımı da sanmayın bu olayı..

Kendi başına, kendince, kendi haddince, e biraz da keyiflice bir hikayeydi bu..

Anlattım bitti..


Henüz Yorum Yapılmamış