15 Aralık 2012 Cumartesi

Türk Telekom - Erdemir (3 Uzatmalı Maçtan Notlar)

Ankara Arena bugün uzun süre akıllardan çıkmayacak bir maça sahne oldu. Türk Telekom - Erdemir, kağıt üzerinde çok şey vaad eden bir karşılaşma olarak durmasa da, beni ters köşeye yatırmayı başardı. 3 uzatma bir kenara, karşılaşmadaki play-off mücadelesi, bireysel düellolar skordaki sayılamayacak derecede iniş-çıkış -salonda olmayanlar abartı bulacaktır büyük ihtimal- sezonun şimdiye kadarki en iyi 3 maçından biri yaptı Türk Telekom - Erdemir'i.

Maçta ne olup bittiğine gelecek olursak.. Aslında normal sürenin özetini, başlayan ve bitiren Erdemir, genelde iyi oynayan Telekom diye özetlemek mümkün. Dee Brown'un çeyrek sonunda gönderdiği üçlüğü çıkarırsak ilk 10 dakikada 7 sayı bulabildi Telekom. Bu durumdan kurtulmaları ise kesinlikle savunma sayesinde oldu. İlk çeyrekte yaşadıkları senaryoyu ikinci çeyrek ve üçüncü çeyreğin genelinde Erdemir'e yaşattılar ve geriden gelerek farkı çift hanelere kadar çıkarmayı başardılar. Deplasman ekibi uzun bir süre bu gidişata cevap veremedi ancak son çeyrekte kilidi açan ikili tabi ki de Marshall - Henderson oldu. Son topta ise Erdemir aleyhine çalınmayan net faul maçı uzatmaların ilkine taşıdı.

Bu dakikalarda belirleyici olan noktaların maç sonunda diri kalma ve faul problemine girmeme olduğu belliydi ancak Telekom ilk uzatmada pota altında önem arz eden iki uzununu, Pasalic ve Zupan'ı kaybetti. Telekom formasıyla daha ikinci maçına çıkan Lance Williams'ın içeride tek silah olarak kalması ve içeride birçok kolay fırsattan yararlanamaması kafa kafaya giden maçta Telekom'un eksi hanesine eklenen detaylardan biri oldu. Erdemir cephesinde ise koç Hakan Demir'in 2 ve 3. uzatmalarda Sean Marshall'ı tercih etmemesi dikkat çekiciydi. Normal sürede gayet iyi bir performans ortaya koymasına rağmen, iyi bir ritm yakalayan Henderson ve Balazic'in önüne set çekmek istemedi belki de. Ve maç sonunda istediğini de aldı, Marshall'ın getirdiği maçı, bu ikili koparıp aldı.

Erdemir adında maçın atlanmaması gereken performanslarından biri kesinlikle Emre Bayav'dan geldi. Kenardan getirdiği enerji ile takımı adına X-factor olmayı başardı (10 sayı - 10 ribaund - 2 blok). Maça iyi bir giriş yapan Melih Mahmutoğlu ise 3. çeyrekte hakeme itirazı nedeniyle aldığı teknik faulün ardından bir daha şans bulamadı.  

Türk Telekom ise maç içinde verdiği kayıpların etkisiyle sonu getiremedi, daha doğrusu uzatmalar ilerledikçe Erdemir'e oranla daha zayıf kaldı. Zupan ve Pasalic'in faul problemi, Lance Williams'ın formsuzluğunun yanına 3. çeyreğin ortasına kadar çok iyi bir yüzdeyle 20 sayı atan Dee Brown'un kenarda kaldığı sürede soğuması da eklendi. Dee Brown 52 dakika 24 saniye sahada kaldı, yaralanma sebebiyle zorunlu olarak kenara gelmese 55 dakikanın tamamını oynayacaktı. Şu anda nasıl bir yorgunluk seviyesinde olduğunu tahmin etmek kolay değil. Takım olarak alan savunmasına hücum edememe sorunları, son uzatmada yerini Dee ve Can Uğur'un üç sayı çizgisinin dışında çaresiz bakışlarına bırakınca, maç da Telekom'un ellerinden kayıp gitti. Ama  böyle bir maçın oluşmasında Erdemir ile payları %50-%50, mücadeleyi hiçbir zaman bırakmamalarından dolayı tebrik etmek lazım kendilerini.

X-factor köşesinin Telekom ayağında ise Alper Saruhan var. 17 sayı - 6 asist ile takımının en önemli yerli performansına imza atmayı başardı.

Arena'nın 100 m yanında aynı saatlerde başlayan Gençlerbirliği - Beşiktaş maçına rağmen Ankara'da günün yıldızı basketboldu, ona şüphe yok..

Not 1: Maçtaki adrenalini en iyi özetleyecek not, Erdemir koçu Hakan Demir'in maçın kritik bir pozisyonunda, kenarda taktik verirken sakatlanması oldu herhalde. Son çeyreğin uzun bir kısmında ayağa kalkamadı Demir.

Not 2: 3 uzatma TBL tarihinde sık rastlanan bir durum değildir muhtemelen, net rakamı sormak lazım TBL Stat'e.

Henüz Yorum Yapılmamış