29 Ocak 2013 Salı

Eurochallenge Gününden Notlar (Karşıyaka - Tofaş)

Pınar Karşıyaka: 89 - Joensuun Kataja: 70 

Son İzmir maceralarında Aliağa'yı 77-64 yenip Eurochallenge biletini kapan Joensuun Kataja için bugünkü maç ilki gibi geçmedi. Arena'da oynadıkları 4 maçta rakiplerine akıl sınırlarını aşan bir şekilde ortalama 29.3 fark atan Karşıyaka, Kataja'nın da deplasmanda varlık göstermesine izin vermedi. Standartı öyle bir yükselttiler ki, 19 fark şu ana kadar sezonun en kötüsü oldu Karşıyaka adına.

Maça yaptıkları hızlı girişin ardından daha 2. çeyreğin başlarında farkı 20 seviyesine çektiler ve maç sonuna kadar korumayı başardılar. Pas trafiğinin yine en üst seviyede olduğu bir hücum performansı izledik yeşil kırmızılılardan. Top kayıplarından buldukları 27 sayı da tempoyu arttırma çabalarının başarılı olduğuna bir kanıt. Bunun üstüne Dixon - Diebler - Can Maxim üçlüsü dışarıdan 15/22 ile atınca Ufuk Sarıca'nın ekibi en ufak bir stres yaşamadan rahat bir galibiyet aldı.

Grupta 3/3 ile gidiyorlar, geri kalan maçlarda da kayıp yaşayacaklarını sanmıyorum. J Grubu'nda Hapoel devre dışı kaldı, Levallois - Gravelines - Szolonki Olaj arasında büyük bir savaş olacak son üç maçta. Oradan kimin geleceğini kestirmek kolay değil ama Karşıyaka adına F4 çok yakın. Şampiyonluk mu? Neden olmasın.

Tofaş: 70 - Krasnye Krylia: 78

Eurochallenge Top 16'da açılışı, skorun son saniyelerde belirlendiği iki maçla yapan Tofaş, Kyrlia karşısında da buna yakın bir senaryoyla karşılaştı. Grup aşaması dahil bu sezon maç kaybetmeyen Rus ekibi karşısında galibiyete çok yaklaştı Tofaş, ancak son çeyrekte eline geçen fırsatları değerlendiremeyince liderliği devralma şansını kaçırdı.

İlk devrede Kyrlia adına en büyük farkı yaratan isim 21 sayıyla oynayan Andre Smith oldu. Karşıyaka günlerinden de alışık olduğumuz üzere 4 numarada oynamasına rağmen dış şut tehditiyle önemli bir skor potansiyeline sahip ve maçın ilk bölümünde Tofaş'tan da onu durdurmaya yönelik bir hamle gelmeyince sezon ortalamasını daha 20 dakikada yakalayıp geçti. Tofaş hücumları ise genellikle Nichols - Elonu üzerinden işledi, bu ikili toplamda 22 sayı üreterek Andre Smith'e kafa tuttu. 3. çeyreğin ortalarında yakaladığı 9-0'lık seri ile rüzgarı ilk kez net bir şekilde arkasına aldı Tofaş, ama uzun vadede korumayı başaramadı. İlk devrenin kahramanı Andre Smith'in yaklaşık 2 dakika içerisinde ürettiği 7 sayı, skordaki üstünlüğü tekrar Kyrlia'ya getirdi. Son çeyreğin ilk dakikalarında sayı bulmak konusunda tıkanan Tofaş'ın imdadına 3+1'lik oyunuyla Lukauskis yetişti ancak Tofaş farkı bir ara 2'ye kadar indirmesine rağmen 3. çeyreğin sonlarında kaybettiği avantajı geri kazanamadı.

İlk maçlar sonunda K Grubu'nda Tofaş - Khimik - Norrköping 1/2 ile eşit derecede. Krylia ise namağlup ünvanını korumaya devam ediyor, büyük ihtimalle birincilik koltuğunu bırakmayacaklardır bundan sonra. Son 3 maçta Bursa'da Norrköping'i mağlup etmenin yanında Khimik veya Kyrlia deplasmanlarının birinden bir galibiyet çıkarmaları şart. İşleri zora girdi.

Henüz Yorum Yapılmamış