25 Ocak 2013 Cuma

İlginç Coğrafyalardan Türkiye'ye

Yolu Türkiye Basketbol Ligi'nden geçmiş veyahut geçiyor olan, enteresan uyruklara sahip oyuncuları derledik. Elbet göz ardı edilen veya yaş itibariyle hatırlayamadığım olmuştur. Affola.


Sammy Mejia / Dominik Cumhuriyeti  Pasifik’in güzel bir köşesinden, Amerika’daki lise ve üniversite kariyerinin ardından Avrupa’ya yol almak zor olsa gerek. D-League’de de tutunamadıktan sonra 1 senelik Yunanistan macerası, onu Erman Kunter’in radarına sokmaya yetmiş olsa gerek. Cholet’de Euroleague gördükten sonra bir sene CSKA’da bench ısıtma aktarmalı Banvit’le anlaştı. Çok dev bir karaktere sahip, ecnebilerin deyimiyle ‘driven’. Fakat Banvit’te başaracakları için çok uzun bir zamanı yok.

Dominick Mejia / Dominik Cumhuriyeti  07-08 sezonunda Kepez Bld. kadrosunda bulunduğunun kanıtı var fakat hatırlayabilene şapka çıkartırım. Zaten listeye almamın önemli sebeplerinden biri tek maça çıkmış ve o maçta da sadece bir (sayıyla 1) ribaund almış olması ve Sammy Mejia’yla olası akrabalığı. İkincisi pek olası değil de, yine de belirtmek gerek.

Romain Sato / Orta Afrika Cumhuriyeti  NCAA’de bir Orta Afrikalı. Liseyi ve üniversiteyi Amerika’da okuyan Sato, 2004 yılında San Antonio Spurs tarafından draft edilse de çok geçmeden yolunu Avrupa’ya çevirmek zorunda kaldı. İtalya 2. Ligi’nde çılgın attıktan sonra bir hegemonya öncesindeki Montepaschi Siena’yla anlaşarak İtalya basketbolunun tepesine yerleşen takımın bir parçası oldu. Panathinaikos’la geçirdiği 2 senenin ardından da Fenerbahçe Ülker’in pek iyi gitmeyen sezonundaki nadir pozitif etmenlerden şu sıralarda.

Kimani Ffriend / Jamaika  Chuck Kornegay’in takımdan ayrılmasının ardından Murat Didin’in Beşiktaş’a bir armağanı oldu Kimani. Çok dev hücum yetenekleri olmamasına rağmen ribaund ve blok yetisini dev yüreğiyle birleştirince taraftardan çok büyük bir sevgiyle karşılaşması da çok sürmedi.  Özellikle maç içindeki bir pozisyonda topun kendisinden çıktığını taraftara işaret edip ortalığı yatıştırmasını hala net hatırlarım. Sonraki sezonlarda Mersin Bşb. ve Bornova Bld. ile ülke sınırları içine dönse de Beşiktaş’taki çizgisini yakalayamadı.

Trevor Harvey / Bahama Adaları  Florida State gibi gayet iyi bir üniversitede kolej kariyerini geçiren Harvey, profesyonel kariyerine Fenerbahçe’de başladı. İyi fiziğiyle beraber blok ve ribaund özellikleri göze çarpıyordu. Nitekim buradaki kariyerinden fazlasını göremedi. Fenerbahçe’den sonra Fransa’da 1 sezon Chalon forması terlettikten sonra Bulgaristan, İsveç, Macaristan gibi ülkelerde kariyerini sürdürmeye çalışsa da pek başarılı olamadı bu konuda. Şu sıralar neyle uğraştığına dair herhangi bir veri yok. Belki ailesinin yanına dönmüş, kendi toprağını falan işliyordur.

Paul Afeaki / Tonga Krallığı  Pasifik Okyanusu’nun güneyinde kalan bu oluşumu açıkçası ben de ilk defa duyuyorum. Utah Üniversitesi’nden mezun olan Afeaki’nin, Galatasaray’la anlaşacakken Fenerbahçe’li yöneticiler tarafından kaçırılıp kulübe kazandırıldığına dair de bir hikaye mevcut. Türkiye’de 1995 yılında düzenlenen All-Star’daki smaç şampiyonluğu dahil olmak üzere, gücünü saçlarından aldığını iddia etmesi de farklı bir konu. Türkiye kariyerinden sonra Japonya ve Lübnan’da oynamış, hatta Lübnan’da vatandaşlığa geçip 2002 Dünya Şampiyonası’nda Lübnan formasıyla Türkiye karşısına çıkmışlığı da var. Hayat çok enteresan.

Ali Nayab / Afganistan  98-99 sezonunda, o zamanların Mydonose Ted Kolejlileri’nin ligde tutunmasının baş mimarlarından kendisi. 12,5 sayı – 4,5 asiste yakın ortalamalar tutturması yine kayda değer bir olay. Tabii bu tek sezondan sonrası yok istatistiklerde. Belki ülkesine döndüğünde işgal kuvvetlerinin gazabına maruz kalmıştır, kim bilir.

*Esteban Batista da basketbol haritasında pek büyük yüzölçümü olmayan Uruguay vatandaşıdır. Bir ara yazacaktım buraya uzun uzun, sonra niyeyse vazgeçtim. Onu da ekleyeyim unutmadan.

*Anton Cogic, 84-85 ve 85-86’da İtü forması giymiş. Fakat uyruğuna dair herhangi bir bilgi bulamadım maalesef. Bu bilinmezlik nedeniyle burada ufak bir kısmı hak ediyor.

*Carlos Morban (Dominik Cum. / Erdemir),   Ja Ja Richards (Virjin Adaları / Mersin Bşb.) de uzun uzun değinilmeyecek, ama görmezden de gelemediğim iki isim. Çok göze batmadılar zaten oynadıkları sürede.

Not: Bu son. Niye büyük fontta olduğunu anlamadım, düzeltemedim de.

1 Yorum Var:

kenz dedi ki...

2002-03'te Fenerbahçe forması giyen 2.17'lik Mısırlı Samir Gouda'yı da listeye ekler misiniz?